در سفر به لرستان از قلعه فلک الافلاک دیدن کنید

اگر برای تعطیلات تابستانه و عید فطر قصد سفر و گردشگری دارید، یکی از نقاط دیدنی کشورمان استان لرستان است. باید راهنمای سفر به لرستان را مطالعه کنید تا دریابید که با چه بهشتی روبه رو هستید. استان لرستان در غرب کشور، سرزمین لاله های واژگون، عروس آبشارهای ایران، اقلیم قلعه ها و چشمه های خروشان است که یکی از مناطق ناب گردشگری در کشور محسوب می شود. سفر به استان لرستان هم طبیعت دوستان را راضی می کند و هم عاشقان تاریخ و آثار باستانی را. سفر به لرستان شرکت در جشنواره ای از گل و طبیعت بکر و سر سبز با مردمانی مهمان نواز و ساده دل است.

قلعه فلک الافلاک خرم آباد لرستان
قلعه فلک الافلاک خرم آباد لرستان

قلعه فلک الافلاک خرم آباد لرستان

خرم آباد مرکز استان لرستان است که خود مملو از آثار تاریخی است که هر کدام به تنهایی ارزش وقت گذاشتن  و بازدید دارند. در سفر به لرستان اولین توقف شما در شهر خرم آباد خواهد بود که باید حتما به تماشای قلعه باشکوه  فلک الافلاک نماد شهر خرم آباد بروید.

قلعه فلک الافلاک یا دژِ شاپور خواست قلعه‌ای تاریخی متعلق به دوران ساسانیان است که در مرکز شهر خرم‌آباد در استان لرستان  واقع شده است. نزدیک شهر خرم آباد که می شوید، یک قلعه ی باشکوه بر فراز تپه‌ نظر شما را جلب می کند. بنایی که نظر شما را جلب می کند، یکی از چشم‌گیرترین آثار تاریخی و گردشگری استان لرستان است که روی تپه ای در مرکز شهر واقع شده است. از تمامی نقاط شهر می توانید این قلعه ی تاریخی را تماشا کنید که قطعا لذت وصف ناپذیری را نصیب شما می کند.
تاریخ ساخت این قلعه به دوره ی ساسانیان باز می گردد. درواقع ساسانیان در مکان فعلی شهر خرم آباد شهری با نام “شاپورخواست”    بنا کردند  که بعدها طی جنگ و غارت کاملا ویران شد.  در حدود قرن هفتم هجری خرم‌آباد فعلی به جای آن شهر ویران شده بنا شد. گفته می شود قلعه ی فلک‌الافلاک دژ بازمانده از همان شهر قدیمی شاپورخواست است که در دوره ی ساسانیان کاربری حکومتی و نظامی داشته است. از قرن ششم هجری پس از ساخته شدن شهر جدید خرم‌آباد این قلعه نیز بنام خرم‌آباد معروف شد و احتمالاً نام فلک‌الافلاک در دوره قاجار بر آن نهاده شده است.

قلعه فلک الافلاک خرم آباد لرستان
قلعه فلک الافلاک خرم آباد لرستان

درباره ی کاربری این دژ باشکوه آمده است: در قرن چهارم هجری قمری به لحاظ موقعیت استراتژیکی آن، در زمان آل بویه مقر حکومت آل حسنویه و گنجور بوده است. همچنین در قرن چهارم هجری خزانه ی حکومتی خاندان بدر و در دوره ی صفویه تا قاجار مقر حکومتی اتابکان لر کوچک و والیان لرستان بوده تا سرانجام در دوران پهلوی اول و دوم تبدیل به پادگان نظامی و زندان سیاسی شد.
امروزه در قلعه ی فلک الافلاک که در فهرست آثار ملی ایران قرار دارد، موزه ی باستان‌شناسی و مردم شناسی، آزمایشگاه مرمت اشیاء، مرکز فروش تولیدات فرهنگی و چایخانه سنتی راه‌اندازی کرده اند.
این اثر به لحاظ تاریخی و معماری بسیار ارزشمند است. ساختار بنا نشان می دهد که در طول تاریخ تغییرات گوناگونی در آن ایجاد شده است تا به فرم کنونی ای که ما در اختیار داریم رسیده است. این بنا بیشترین تحولات را از دوران صفویه تا قاجار به خود دیده است.
بر اساس اسناد و مدارک موجود تا حدود یکصد سال پیش بارویی دوازده برجی پیرامون بنای فعلی وجود داشته است  که امروزه تنها آثار آن در محوطه ی شمال غربی قلعه، قابل مشاهده است. وسعت تقریبی بنا ۵۳۰۰ متر مربع است که شامل ۸ برج، دو صحن و ۳۰۰ جان پناه است. ارتفاع بلندترین دیوار تا سطح تپه ۲۳ متر است و مصالح به کاربرده شده در ساخت آن سنگ آجر، خشت و ملات گچ و آهک است. ورودی این بنا به سمت شمال و در بدنه ی برج جنوب غربی تعبیه شده که پس از گذر از راهرو ورودی به حیاط اول وصل می‌گردد. ورودی قلعه فلک‌الافلاک در جبهه ی شمالی و در برج جنوب غربی به عرض ۱۰ متر و ۲۰ سانتیمتر و ارتفاع سه متر ساخته شده که در ساخت آن از مصالحی چون خشت، آجر قرمز، سنگ و ملات استفاده کرده اند.

مجلس بر تعطیلی غیرقانونی مراکز گردشگری در ایام تعطیلات نظارت می کند

به گزارش ایران تریپس به نقل از ایسنا، شهاب نادری نایب رئیس فراکسیون گردشگری مجلس با اشاره به غیرقانونی بودن تعطیلی مکان های گردشگری در روزهای تعطیل، اظهار داشت: اگر چنین اقدامی صورت گیرد غیرقانونی و تخلف است و مجلس حتماً نظارت می‌کند.
وی تعطیل کردن مراکز گردشگری را در ایام تعطیلات خلاف عنوان کرده و گفت: گردشگرانی که از خارج از کشور به عنوان توریست سفر می‌کنند باید بتوانند بازدید خود را انجام دهند.

غیرقانونی بودن مراکز گردشگری در ایام تعطیلات
غیرقانونی بودن مراکز گردشگری در ایام تعطیلات

به گفته ی وی مراکز گردشگری مذهبی باید بیش از پیش مورد توجه قرار بگیرند. نادری افزود: به عنوان مثال اربعین حسینی که تعداد زیادی از زائران هر ساله در این مراسم شرکت کرده و به عتبات شرکت می‌کنند می‌توانند به عنوان یک مناسبت مهم ثبت شود.
نایب رئیس فراکسیون گردشگری مجلس صحبت های خود را این طور ادامه داد: مدیرانی که مسئولیت این اماکن را بر عهده دارند باید برنامه‌ریزی را به صورت شیفت‌بندی انجام دهند تا هرگز این مراکز تعطیل نباشند.

غیرقانونی بودن مراکز گردشگری در ایام تعطیلات
غیرقانونی بودن مراکز گردشگری در ایام تعطیلات

وی در صحن علنی مجلس اظهار داشت: البته ما می‌توانیم مسئولیت اداره برخی از این مکان‌ها را به بخش خصوصی هم واگذار کنیم که قطعاً با استفاده از امکاناتی که در اختیارشان است می‌توانند نسبت به جذب گردشگر و افزایش درآمد و اشتغالزایی موثر باشند.
وی در پاسخ به پرسش وجود قانونی برای تعطیلی مراکز گردشگری در ایام تعطیلات پاسخ داد: هیچ قانونی نداریم و اگر هم چنین اتفاقی بیفتد غیرقانونی و تخلف است و مجلس حتماً نظارت می‌کند.
نادری در نهایت گفت: متأسفانه یکی از مشکلاتی که وجود دارد این است که سازمان میراث فرهنگی در زیرمجموعه نهاد ریاست جمهوری قرار دارد و ما نمی‌توانیم سوال مطرح کنیم. به همین دلیل هم به دنبال این بودیم تا این سازمان به وزارتخانه تبدیل شود زیرا با این شرایط اگر بخواهیم سوالی را بپرسیم باید از رییس جمهور سوال کنیم که قطعاً وقت رییس جمهور گرفته می‌شود.

پارک ژوراسیک تهران

یکی از پارک های متفاوت و کاملا منحصر به فرد در کل کشور، پارک ژوراسیک تهران در خیابان نیاوران، دارآباد است. این پارک با داشتن فضایی بی نظیر و حال و هوایی دیدنی برای تمام سنین و به خصوص کودکان و نوجوانان کنجکاو، مقصد گردشگری فوق العاده ای به شمار می رود.
پارک ژوراسیک تهران را در واقع می توان یک موزه نیز قلمداد کرد. این موزه پارک در سال 1372 افتتاح گردیده و به سرعت بازدید کنندگان بسیاری به آن جذب شدند.
همین طور لازم به ذکر است که این موزه در 1376 به عضویت شورای بین‌المللی موزه‌ها (ICOM) و کمیسیون آموزش و ارتباطات سازمان جهانی حفاظت از طبیعت (IUCN CEC) درآمد و در همین سال نیز به شبکه جهانی اینترنت پیوست.
در پارک ژوراسیک تهران می توانید انواع و اقسام مجسمه های متحرک دایناسورها را مشاهده کنید که اصواتی نیز مشابه صدای این حیوانات کهن از آن ها شنیده می شود. تماشای دایناسورهای پارک ژوراسیک تهران برای کودکان و نوجوانان بسیار جذاب بوده و بچه ها از دیدن این مجسمه های متحرک به هیجان می آیند.
موزه ی پارک ژوراسیک تهران، ساختمانی به وسعت 12 هزار متر مربع را به خود اختصاص داده و در قسمت هایی چون زمین شناسی، پرندگان، پستانداران، سالن پروانه ها و کارگاه تاکسیدرمی بخش بندی شده است.

بخش پرندگان و پستانداران

بخش پرندگان و پستانداران موزه ی پارک ژوراسیک تهران به قسمت مارها، گوزن ها، سالن آهو، قوچ، قرقاول، خرس، پلنگ، شغال، روباه، گرگ، آبزیان، خزندگان، پستانداران قاره ی آفریقا و… اختصاص داده شده است.

بخش زمین شناسی

قسمت زمین شناسی دارای دو سالن می باشد که یکی به محیط زیست جانوری تخصیص داده شده و سالن دیگر مخصوص محیط زیست گیاهی می باشد.

بخش تاکسیدرمی

در بخش کارگاه تاکسیدرمی، چگونگی فن حفظ و نگه‌داری موجودات به‌صورت غیرزنده به نمایش گذاشته شده است.

دیگر امکانات پارک ژوراسیک تهران

در پارک ژوراسیک تهران، یک کتابخانه ی بزرگ با چیزی بیش از 15 هزار جلد کتاب نیز قرار دارد که به جرات می توان آن را یکی از معتبرترین کتابخانه های علوم گیاهی و جانوری تهران دانست.

در این پارک یک سینمای روباز نیز وجود دارد که البته تنها در فصل تابستان دایر بوده و میهمانان می توانند در دو سانس 21 و 23 شب به تماشای فیلم در آن بنشینند.
به علاوه آمفی‌تئاتر با ظرفیت 60 نفر نیز در پارک ژوراسیک قرار دارد که محل نمایش فیلم‌هایی درباره حیات‌وحش و هم‌چنین برگزاری سمینار و کنسرت‌های این مرکز در ایام جشنواره کودک و طبیعت و روز جهانی کودک است.

پارک ژوراسیک تهران
پارک ژوراسیک تهران
پارک ژوراسیک تهران
پارک ژوراسیک تهران
پارک ژوراسیک تهران
پارک ژوراسیک تهران
پارک ژوراسیک تهران
پارک ژوراسیک تهران
پارک ژوراسیک تهران
پارک ژوراسیک تهران
پارک ژوراسیک تهران
پارک ژوراسیک تهران
پارک ژوراسیک تهران
پارک ژوراسیک تهران
پارک ژوراسیک تهران
پارک ژوراسیک تهران
پارک ژوراسیک تهران
پارک ژوراسیک تهران
پارک ژوراسیک تهران
پارک ژوراسیک تهران
پارک ژوراسیک تهران
پارک ژوراسیک تهران

 

 

تصاویری زیبا از جنگل دالخانی

تعطیلات عید سعید فطر در راه است و بسیاری از افراد برای این تعطیلات برنامه ریزی می کنند. اگر شما هم دوست دارید تا در این تعطیلات در یکی از مناطق زیبای شمال کشور اقامت کنید، دیدن از جنگل دالخانی را به شما پیشنهاد می کنیم.
جنگل دالخانی همانند جنگل گیسوم دقیقا همان جاییست که برای علاقه مندان به طبیعت بسیار مناسب است. این جنگل یکی از زیباترین جنگل های ایران است و اقامت در این جنگل بی شک می توان شیرین ترین خاطرات شما را رقم بزند.

اما این جنگل کجاست؟

جنگل دالخانی در 30 کیلومتری جنب شرقی شهرستان رامسر قرار گرفته است. یعنی به سمت هریس تنکابن که حرکت کنید، روستایی را خواهید یافت که چهل شهید نام دارد. به این روستا که رفتید، خودتان را برای گشت زنی در بهشتی بی پایان آماده کنید، هزارتویی که چشمان شما را به دنبال خود می کشاند.
در ادامه ی مسیر شما به جنگل 600 هزار متر مربعی می رسید که شما را به ییلاقاتی مانند جنت رودبار، اکراسر و گرسماسر می رساند
درختان انبوه، حیوانات زیبا و رها و رودخانه جاری و نفس گیر دالخانی، همه تنها گوشه ای از منظره سفر پیش روی شماست.
در ادامه از شما دعوت می کنیم به تصاویر زیبایی از این جنگل فوق العاده توجه کنید:

جنگل دالخانی
جنگل دالخانی
جنگل دالخانی
جنگل دالخانی
جنگل دالخانی
جنگل دالخانی
جنگل دالخانی
جنگل دالخانی
جنگل دالخانی
جنگل دالخانی

 

معضلی به نام دربهای بسته جاذبه های گردشگری ایران

هیچ اتفاقی در صنعت گردشگری بدتر از این نیست که گردشگری در ایام سال و در ساعات بازدید با دربهای بسته ی یک جاذبه ی توریستی روبه رو بشود که متاسفانه این اتفاق ناخوشایند در ایران به کرات افتاده است.
ایران یکی از مقاصد گردشگری امن برای گردشگران از سراسر دنیا به خصوص کشورهای اروپایی محسوب می شود که هنوز زیرساختهای مناسب برای جذب بیشتر گردشگر خارجی در آن فراهم نشده است. در مطلب “با کمبود هتل 5ستاره در ایران چه کنیم!” به یکی از معضلات مهم گردشگری ایران یعنی کمبود هتلهای 5ستاره اشاره کردیم. اما از هتلهای 5ستاره که بگذریم یکی دیگر از فاجعه ها در صنعت گردشگری ایران تعطیلی مراکز گردشگری در ایام تعطیل رسمی است که در برخی شهرها در روز جمعه نیز گردشگران با درهای بسته ی مراکز توریستی روبه رو می شوند.

جاذبه های گردشگری ایران
جاذبه های گردشگری ایران

در این راستا نایب رئیس فراکسیون گردشگری مجلس در گفت و گویی بر این موضوع که قانونی برای تعطیلی مراکز گردشگری در ایام تعطیلات رسمی وجود ندارد اشاره کرد و تعطیلی مراکز گردشگری را خلاف قانون دانست که بایستی مجلس حتما به آنها رسیدگی کند.
شهاب نادری در گفت‌وگویی به این نکته تاکید کرد که نباید مکانهای تاریخی و گردشگری در ایام مختلف سال تعطیل باشند چراکه گردشگران خارجی که به عنوان توریست به ایران سفر می‌کنند باید بتوانند بازدید خود را انجام دهند. مواجه شدن با دربهای بسته ی آثار تاریخی می تواند وجهه ی چندان خوبی برای صنعت گردشگری ایران نداشته باشد.
نایب رئیس فراکسیون گردشگری مجلس راهکار عدم تعطیلی مراکز گردشگری را برنامه‌ریزیها برای شیفت‌بندی مراکز توریستی دانست که مدیرانی که مسئولیت این اماکن را بر عهده دارند باید انجام دهند تا این مراکز هرگز در طول سال به خصوص در فصول داغ گردشگری تعطیل نشوند..
نماینده پاوه در مجلس راه حل دیگر این مسئله را  سپردن مسئولیت اداره ی برخی از این مکانها را به بخش خصوصی دانست که قطعاً با استفاده از امکاناتی که در اختیارشان است می‌توانند نسبت به جذب گردشگر و افزایش درآمد و اشتغالزایی موثر باشند.
این عضو هیأت رئیسه فراکسیون گردشگری مجلس در پاسخ به اینکه آیا قانونی برای تعطیلی مراکز گردشگری در تعطیلات رسمی وجود دارد یا خیر، گفت: هیچ قانونی نداریم و اگر هم چنین اتفاقی بیفتد غیرقانونی و تخلف است و مجلس حتماً نظارت می‌کند.

با کمبود هتل 5ستاره در ایران چه کنیم!

ایران یکی از مقاصد گردشگری امن برای توریستهای خارجی محسوب می شود که در فصل بهار و پاییز بیشترین تعداد گردشگر خارجی که عمدتا از اروپا راهی این سرزمین می شوند را دارد. اما ایران با وجود جاذبه های تاریخی و طبیعی که برای خارجیها بسیار جذاب هستند، با کمبود شدید هتلهای 5ستاره روبه رو است که توریستها را از سفر به ایران دلسرد می کند.

اخبار گردشگری کمبود هتل 5ستاره در ایران
اخبار گردشگری کمبود هتل 5ستاره در ایران

به گزارش دنیای سفر کمبود هتلهای 5 ستاره در کشور دلیلی است بر کاهش ورود توریستهای خارجی به ایران در فصل سفر.  ایران با وجود برخورداری از جاذبه های گردشگری متنوع که در کل کشور گسترش یافته اند، دارای تنها 29 هتل 5ستاره و 74 هتل 4ستاره است که در این میان تهران تنها 5 هتل 5ستاره دارد. این در مقایسه با استانبول و دبی که هر کدام به تنهایی 100 هتل 5ستاره دارند، یک فاجعه در حوزه ی گردشگری برای ایران محسوب می شود.
به گفته ی کارشناسان صنعت توریسم بهار و پاییز فصل توریست پذیری ایران است که بخش قابل توجهی از گردشگران خارجی به  دلیل کمبود هتلهای 5 ستاره در ایران و عدم امکان رزرو اتاقهای مناسب از سفرشان به ایران منصرف می شوند.
با نگاه آماری به هتلهای ایران در می یابیم که در کل کشور 1100 هتل 2تا 5ستاره وجود دارد که به درجه های A ، B ، C و TOP تقسیم شده اند. در میان آنها تنها 29 هتل پنج ستاره هستند. استانهای تهران، خراسان رضوی و فارس دارای بیشترین تعداد هتل 5ستاره و استانهای آذربایجان غربی، اصفهان، بوشهر، کرمانشاه، کرمان، همدان، بوشهر و مرکزی هر کدام تنها دارای یک هتل پنج ستاره هستند. استان آذربایجان شرقی نیز تنها دارای دو هتل پنج ستاره است.

گردشگران خارجی در ایران
گردشگران خارجی در ایران

جای تاسف اینجا است که استان یزد با این همه قدمت و پتانسیل تاریخی فاقد هتل 5 ستاره است و گردشگران این شهر تاریخی در 4 هتل چهار ستاره ی آن اقامت می کنند.
نایب ریس جامعه ی تورگردانان در گفت وگویی به مشکلات گردشگری ایران اشاره کرد و گفت: گردشگران ایران عمدتا گردشگران فرهنگی و طبیعی هستند که برای دیدن آثار تاریخی و باستانی و طبیعت ایران به کشور ما سفر می کنند، این در حالی است که کمبود هتل 5 ستاره باعث شده بخش قابل توجهی از متقاضیان در فصل گردشگری به علت کمبود هتل 5 ستاره از ورود به کشورمان خودداری کنند.
سید محمدعلی اشرف واقفی افزود: کمبود هتل در تهران، اصفهان و شیراز به صورت جدی وجود دارد و برای پوشش آن باید از سرمایه گذاریهای داخلی و خارجی استفاده کرد.
به اعتقاد ایشان عمده ی گردشگران ایران از اروپا و سپس چین هستند که با هدف بازدید از شهرهای با پیشینه تاریخی و طبیعی راهی ایران می شوند و بخشی را نیز گردشگران از کشورهای عربی تشکیل می دهند که با هدف زیارت اماکن مذهبی مانند حرم امام رضا وارد کشور می شوند.
به گفته ی ایشان استقبال گردشگران خارجی برای ورود به ایران پس از برجام 70درصد افزایش داشته است که این عدد با آمدن ترامپ با اما و اگرهایی روبرو شده است. ولی در مجموع همچنان ایران یکی از مقصدهای گردشگران فرهنگی و طبیعی در آسیاست.

راهنمای سفر به لرستان

شاید زمانی که برای ترتیب دادن یک سفر داخلی برنامه ریزی می کنید، کمتر به فکر سفر به جایی مثل لرستان بیفتید. اما با خواندن بخشی از راهنمای سفر به لرستان، نظرتان کاملا تغییر کرده و حتما این بار فرمان را به سمت این خطه ی بی نظیر از ایران زمین خواهید چرخاند.
لرستان جایی ست که برای سفر در فصل تابستان بسیار مناسب بوده و آب و هوای خنک و مطبوع آن برای فرار از گرمای تابستان دلچسب به نظر می رسد.

نقاط گردشگری لرستان

برترین نقاط گردشگری لرستان را می باید بروجرد، درود، الیگودرز، ازنا، خرم آباد، کوهدشت، پلدختر، رومشگان و الشتر دانست.
کوهستانی بودن لرستان، این نقطه از ایران را دارای آب و هوای بسیار مطبوع و خنک و چشمه هایش را همیشه پرآب ساخته است.
خرم آباد شاید نخستین جایی باشد که در سفر به لرستان آن را انتخاب کنید. طبیعت زیبا و منحصر به فرد خرم آباد به خود مجذوبتان خواهد ساخت.

راهنمای سفر به لرستان
راهنمای سفر به لرستان

قلعه ی فلک الافلاک یا قلعه ی دوازده برجی یکی از مکان های دیدنی معروف لرستان محسوب شده و در مجاورت آن موزه ی باستان شناسی و موزه ی مردم شناسی نیز قرار گرفته است. در این موزه ها می توانید سری به تاریخ ده هزار ساله ی لرستان بزنید.

راهنمای سفر به لرستان
راهنمای سفر به لرستان

در جنوب شرقی خرم آباد نیز محله ی قاضی آباد با مناره ی باستانی اش، مکانی دیدنی و بسیار جذاب برای عکاسی به نظر می رسد.
بام لرستان در هشتصد کیلومتری بالای کوه مدبه در بخش شرقی خرم آباد نیز جایی ست که برای گذراندن یک غروب آفتاب، مناسب و ایده ال خواهد بود.
مخمل کوه در ارتفاع 1900 متری سطح زمین در بخش شمال شرقی خرم آباد، جای بعدی ست که رفتن به آن را توصیه می کنیم. اینجا مکانی بی نظیر با چشم اندازی فوق العاده و منحصر به فرد است.
چند ساعت زمان هم برای رفتن به آبشار بیشه در دهستان سپید دشت خرم آباد اختصاص دهید. برای رسیدن به این دهستان و آبشارش می باید از مرکز شهر خرم آباد به اندازه ی 60 کیلومتر رانندگی کنید.

راهنمای سفر به لرستان
راهنمای سفر به لرستان

در 40 کیلومتری جاده ی کمربندی خرم آباد نیز آبشار دیگری به نام آبشار نوژیان قرار دارد که این آبشار نیز از آبشارهای بسیار زیبای استان لرستان، مرکز آبشارهای ایران، هست.
در شهر بروجرد استان لرستان، به مسجد جامع بروجرد خواهید رفت و از چنار 380 ساله ی امام زاده جعفر دیدن خواهید کرد. بازار قدیمی بروجرد و گردشگاه چغاسری از دیگر مقاصد گردشگری در شهر بروجرد لرستان به شمار می روند.
باغ پرندگان در بوستان فدک بروجرد، جایی ست که چیزی در حدود 80 گونه ی جانوری را در آن خواهید یافت.
در درود، یکی از زیباترین نقاط دیدنی استان لرستان را خواهید یافت. اینجا در سی کیلومتری جنوب شرقی درود، دریاچه ی گهر قرار دارد که در حاشیه ی آن می توانید یک پیک نیک تمام عیار و لذت بخش را در آب و هوایی مطبوع پشت سر بگذرانید.
برای مطالعه ی دیگر جاذبه های گردشگری لرستان، کلیک کنید.