از هتلهای ایران فقط انتظار اقامت و صبحانه داشته باشید!

اصلی ترین لذت سفر، هتل محل اقامت است. اقامتگاه می تواند در میزان لذت شما از سفرتان تاثیر به سزایی داشته باشد، به خصوص اگر در هتلهای 4 و 5ستاره اقامت کنید. در دنیا طبق استانداردهای جهانی هتلهای 4 و 5 ستاره تمامی خدمات یا بخشی از آنها را از قبیل صبحانه، ناهار، شام، دسترسی به اینترنت و استفاده از استخر را رایگان یا با تخفیف زیاد ارائه می دهند. اما در ایران کمتر با هتلهایی روبه رو می شویم که دارای خدمات رفاهی رایگان باشند. واقعا دلیل اینگونه خدمات دهی در هتلهای ایران چیست؟

هتلهای ایران هتل آریان کیش
هتلهای ایران هتل آریان کیش

به گزارش ایسنا در صنعت هتلداری کیفیت هتلها معمولا بر اساس خدماتی نظیر رستوران، تفریحات‏، امکانات، چشم انداز و سایز اتاقها، اسپا و خدمات ورزشی، موقعیت جغرافیایی و مواردی از این قبیل ارزیابی می شود. طبق استاندارد و رقابت جهانی معمولا مسافری که در هتلهای مجهز اقامت می کند، از تمامی این خدمات و امکانات می تواند به طور رایگان و یا با تخفیف زیاد بهره ببرد. البته در برخی کشورهای اروپایی و آسیایی، این خدمات نوعی آپشن به حساب می آید که در صورت مصرف نشدن، هزینه اقامت را کاهش می دهد.
اما باید گفت متاسفانه این برنامه در ایران کاملا سلیقه ای است. در کشور ما طبق دستورالعمل نرخ گذاری هتلها که از سوی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری صادرشده است، هزینه ی رزرو هتل جدا از یک یا چهار ستاره بودن آن، تنها شامل اقامت و صبحانه می شود و بابت خدمات دیگر باید جداگانه هزینه پرداخت کرد.
در ایران تعداد معدودی هتل وجود دارد که خدمات جانبی را طبق استاندارد جهانی هتلداری به صورت رایگان در اختیار مشتری قرار می دهند و اکثر آنها حتی در قبال اینترنت هم هزینه ی جداگانه از مسافر دریافت می کنند.
در این راستا ولی تیموری، مدیرکل اداره ی نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری،  در خصوص علت پولی بودن خدمات هتلها در ایران گفت: هزینه ی اقامت در هتلهای ایران بیشتر شامل “اتاق” و “صبحانه”  می شود و اگر هتل غیر از اینها، خدمات جانبی دیگری عرضه می کند که پولی است باید در قرارداد با مشتری حقوقی و حقیقی مشخص کند.
تیموری شفاف نبودن قراردادها را علت نا آگاهی مردم نسبت به هزینه ی خدمات جانبی هتلها دانست و افزود: خدمات هتل در همه جا به یک نوع و کیفیت نیست، بنابراین لازم است در قرارداد ها که به طور مستقیم یا با  واسطه ی آژانسها با مشتری بسته می شود ، همه ی خدمات و هزینه ها به طور کاملا شفاف مشخص شود. اما در اغلب موارد این طور نیست و تناقض و سوء تعبیر پیش می آید. هتل موظف است به عنوان ارائه دهنده ی خدمات، با مصرف کننده قرارداد واضحی داشته باشد.
ایشان در ادامه گفت: براساس دستورالعمل نرخ گذاری هتلها، تعرفه شامل صبحانه و یک شب اقامت است، اما گاهی هزینه ی هتل همه ی خدمات را در برمی گیرد که معمولا در هتلهای Ultra All Inclusive اتفاق می افتد که البته این هم به نوع قرارداد بستگی دارد.
در بیشتر هتلهای ۴ و ۵ ستاره دنیا، وقتی خدماتی مثل اسپا، استخر، سالن ورزشی و امکانات رفاهی و اینترنت وجود دارد، استفاده از آنها برای ساکنان هتل یا رایگان است و یا قبلا روی هزینه اتاق محاسبه شده است و دیگر پول جداگانه ای بابت آنها از مسافر گرفته نمی شود. این شیوه در ایران برعکس است و در کمتر هتل ۴ یا ۵ ستاره ای می توان این نوع خدمات رایگان را پیدا کرد.

غار اسپهبد خورشید تلاقی تاریخ و طبیعت

در ایران مکانهای بکر شگفت انگیز بسیاری وجود دارد که از دید عموم مردم پنهان مانده اند. از جمله مکانهای ناب برای ماجراجویی غار اسپهبد خورشید در ارتفاعات رشته کوه البرز است که هم ارزش تاریخی دارد و هم ارزش طبیعی.

غار اسپهبد خورشید سوادکوه
غار اسپهبد خورشید سوادکوه

اگر به شهرستان دوآب شهر سواد کوه بروید، در ارتفاعات رشته کوه البرز در تنگه ی تلاقی رود دوآب به فاصله ۵/۱ کیلومتر از جاده سوادکوه به تهران، یک غار شگفت انگیز و  پر رمز و راز بر سینه ی کوه نظر را جلب می کند. این غار طبیعی با قطر دهانه‌ای در حدود 4۰ متر، بزرگ ‌ترین طاق طبیعی در دنیا محسوب می شود.
غار اسپهبد خورشید نخستین بار در سال 1335 هجری شمسی توسط هیات غارشناسان ایران کشف شد. این غار علاوه بر ارزش طبیعی، دارای ارزش تاریخی نیز است. در گذشته از این غار استفاده ی جنگی می شده است و مانند دژی محکم و دور از دسترس از ساکنینش محافظت می کرده است. در واقع داخل غار، اتاقکهایی که نشان از کاربری آن در گذشته  است به چشم می خورد. قدمت ساخت اتاقکها به دوره ی ساسانی باز می گردد.

غار اسپهبد خورشید سوادکوه
غار اسپهبد خورشید سوادکوه

جالب است بدانید این غار باستانی در متون تاریخی با نام “طاق عایشه گرگیلی دژ” و در زبان مردم منطقه ی سوادکوه با نام “لاپ کمر” شناخته می شود. در این عبارت لاپ به معنی بریدگی است و چون در دل کوه طاق غار به صورت شکاف و بریدگی است مردمان این نام را بر روی آن گذاشته اند. همچنین مردم روستاهای اطراف این غار را “دیوکالی” به معنای “لانه‌ی دیو»” می‌نامند.
اما این غار شگفت انگیز بر روی یکی از کوههای آهکی منطقه به وجود آمده و داخل آن شاهد سنگهای استامیک هستیم که مانند قندیل از سقف آویزان باقی مانده اند. قوس دهانه ی غار نیز به طول چهل متر آنرا در فهرست عظیم ‌ترین دهانه‌های غار طبیعی دنیا قرار داده است. درون غار بصورت تالاری بیضی شکل به طول ۷۵، عرض ۲۵ و ارتفاع ۱۵ است که به همین دلیل این غار بزرگ ترین طاق طبیعی کره زمین شناخته می شود.
باید گفت دیدار ازغار شگفت انگیز اسپهبد خورشید نیاز به تجهیزات کوهنوردی دارد که بازدید از آنرا به کوهنوردان پیشنهاد می کنیم. اما عموم مردم می توانند از دیگر زیباییهای سوادکوه به خصوص طبیعت زیبای اطراف غار لذت ببرند.
یکی از جاهای دیدنی که در اطراف اسپبهد خورشید قرار دارد، دریاچه شورمست است. روستا و دریاچه ی شورمست در ناحیه ی جنوبی استان مازندران و در جنوب غربی شهرستان سوادکوه، شهر پل سفید قرار دارد. دریاچه ی شورمست در فاصله ی ۵ کیلومتری از شهرک صنعتی شورمست پل سفید و در ارتفاعات مشرف به این شهر واقع شده است. این دریاچه یکی از زیباترین اماکن موجود در شهرستان سوادکوه است و دارای امکانات تفریحی مانند قایق سواری، اسکی روی آب و اقامت‌گاه ساده است.

دریاچه شورمست سوادکوه
دریاچه شورمست سوادکوه

از دیگر جاذبه های گردشگری منطقه ی سوادکوه می‌توان به کاروانسرای گدوک و قلعه کنگلو اشاره کرد که از لحاظ تاریخی و معماری بسیار ارزشمند هستند.

در سفر به لرستان از قلعه فلک الافلاک دیدن کنید

اگر برای تعطیلات تابستانه و عید فطر قصد سفر و گردشگری دارید، یکی از نقاط دیدنی کشورمان استان لرستان است. باید راهنمای سفر به لرستان را مطالعه کنید تا دریابید که با چه بهشتی روبه رو هستید. استان لرستان در غرب کشور، سرزمین لاله های واژگون، عروس آبشارهای ایران، اقلیم قلعه ها و چشمه های خروشان است که یکی از مناطق ناب گردشگری در کشور محسوب می شود. سفر به استان لرستان هم طبیعت دوستان را راضی می کند و هم عاشقان تاریخ و آثار باستانی را. سفر به لرستان شرکت در جشنواره ای از گل و طبیعت بکر و سر سبز با مردمانی مهمان نواز و ساده دل است.

قلعه فلک الافلاک خرم آباد لرستان
قلعه فلک الافلاک خرم آباد لرستان

قلعه فلک الافلاک خرم آباد لرستان

خرم آباد مرکز استان لرستان است که خود مملو از آثار تاریخی است که هر کدام به تنهایی ارزش وقت گذاشتن  و بازدید دارند. در سفر به لرستان اولین توقف شما در شهر خرم آباد خواهد بود که باید حتما به تماشای قلعه باشکوه  فلک الافلاک نماد شهر خرم آباد بروید.

قلعه فلک الافلاک یا دژِ شاپور خواست قلعه‌ای تاریخی متعلق به دوران ساسانیان است که در مرکز شهر خرم‌آباد در استان لرستان  واقع شده است. نزدیک شهر خرم آباد که می شوید، یک قلعه ی باشکوه بر فراز تپه‌ نظر شما را جلب می کند. بنایی که نظر شما را جلب می کند، یکی از چشم‌گیرترین آثار تاریخی و گردشگری استان لرستان است که روی تپه ای در مرکز شهر واقع شده است. از تمامی نقاط شهر می توانید این قلعه ی تاریخی را تماشا کنید که قطعا لذت وصف ناپذیری را نصیب شما می کند.
تاریخ ساخت این قلعه به دوره ی ساسانیان باز می گردد. درواقع ساسانیان در مکان فعلی شهر خرم آباد شهری با نام “شاپورخواست”    بنا کردند  که بعدها طی جنگ و غارت کاملا ویران شد.  در حدود قرن هفتم هجری خرم‌آباد فعلی به جای آن شهر ویران شده بنا شد. گفته می شود قلعه ی فلک‌الافلاک دژ بازمانده از همان شهر قدیمی شاپورخواست است که در دوره ی ساسانیان کاربری حکومتی و نظامی داشته است. از قرن ششم هجری پس از ساخته شدن شهر جدید خرم‌آباد این قلعه نیز بنام خرم‌آباد معروف شد و احتمالاً نام فلک‌الافلاک در دوره قاجار بر آن نهاده شده است.

قلعه فلک الافلاک خرم آباد لرستان
قلعه فلک الافلاک خرم آباد لرستان

درباره ی کاربری این دژ باشکوه آمده است: در قرن چهارم هجری قمری به لحاظ موقعیت استراتژیکی آن، در زمان آل بویه مقر حکومت آل حسنویه و گنجور بوده است. همچنین در قرن چهارم هجری خزانه ی حکومتی خاندان بدر و در دوره ی صفویه تا قاجار مقر حکومتی اتابکان لر کوچک و والیان لرستان بوده تا سرانجام در دوران پهلوی اول و دوم تبدیل به پادگان نظامی و زندان سیاسی شد.
امروزه در قلعه ی فلک الافلاک که در فهرست آثار ملی ایران قرار دارد، موزه ی باستان‌شناسی و مردم شناسی، آزمایشگاه مرمت اشیاء، مرکز فروش تولیدات فرهنگی و چایخانه سنتی راه‌اندازی کرده اند.
این اثر به لحاظ تاریخی و معماری بسیار ارزشمند است. ساختار بنا نشان می دهد که در طول تاریخ تغییرات گوناگونی در آن ایجاد شده است تا به فرم کنونی ای که ما در اختیار داریم رسیده است. این بنا بیشترین تحولات را از دوران صفویه تا قاجار به خود دیده است.
بر اساس اسناد و مدارک موجود تا حدود یکصد سال پیش بارویی دوازده برجی پیرامون بنای فعلی وجود داشته است  که امروزه تنها آثار آن در محوطه ی شمال غربی قلعه، قابل مشاهده است. وسعت تقریبی بنا ۵۳۰۰ متر مربع است که شامل ۸ برج، دو صحن و ۳۰۰ جان پناه است. ارتفاع بلندترین دیوار تا سطح تپه ۲۳ متر است و مصالح به کاربرده شده در ساخت آن سنگ آجر، خشت و ملات گچ و آهک است. ورودی این بنا به سمت شمال و در بدنه ی برج جنوب غربی تعبیه شده که پس از گذر از راهرو ورودی به حیاط اول وصل می‌گردد. ورودی قلعه فلک‌الافلاک در جبهه ی شمالی و در برج جنوب غربی به عرض ۱۰ متر و ۲۰ سانتیمتر و ارتفاع سه متر ساخته شده که در ساخت آن از مصالحی چون خشت، آجر قرمز، سنگ و ملات استفاده کرده اند.

رشد هفت برابری گردشگری استان کرمان

استان کرمان در جنوب شرقی فلات مرکزی ایران، مملو از جاذبه های گردشگری تاریخی و طبیعی است که گردشگری در این استان را بسیار ارزشمند می کنند. اصلی ترین منطقه ی گردشگری استان، کویر شهداد در ۸۷ کیلومتری شمال شرق شهر کرمان است که دارای ظرفیت گردشگری نهفته ی بسیاری است. از دیگر جاذبه های استان باید به آبشارها، چشمه های آبمعدنی، تالابها و آثار باستانی متعدد اشاره کرد که این استان را در مرکز توجه ایرانگردان قرار می دهد. به تازگی در اخبار گردشگری خبر رشد هفت برابری گردشگری در این استان از سوی مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اعلام شده است که جای بسی خوشحالی است.

جاذبه های گردشگری کرمان کلوت کویر شهداد
جاذبه های گردشگری کرمان کلوت کویر شهداد

به گزارش دنیای سفر به نقل از مهر، محمود وفایی روز یکشنبه ی هفته ی جاری در جلسه ی ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی با اعلام این خبر گفت: در حوزه ی گردشگری، 110 واحد بوم گردی در استان کرمان در حوزه ی اقتصاد مقاومتی ایجاد شده است.
ایشان با اشاره به پیش بینی 300 واحد بوم گردی برای کل کشور در سال گذشته صورت گرفته بود افزود: رویکرد اقتصادی استاندار کرمان و توجه به میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی موجب شده است کرمان در این حوزه جهش قابل ملاحظه ای پیدا کند به طوری که گردشگری استان کرمان با هفت برابر افزایش روبه رو شده است.
وفایی در ادامه ی گفت و گوی خود به این نکته اشاره کرد که 50 پروژه ی اقتصاد مقاومتی در سازمان میراث فرهنگی وجود دارد که بسیاری از این پروژه ها دارای پیشرفت فیزیکی 50 تا 60 درصد هستند.
همچنین مشاور استاندار کرمان در این جلسه بیان داشت: بخشی از پروژه های 96 پروژه های ادامه دار سال 95 است که بازده اجرای پروژ ها را در سال جاری پایین می آورد.
به گفته ی حجت الاسلام مهدی عرب پور، این موضوع باعث می شود در ارزیابی عملکرد پروژه ها در سال جاری رتبه ی پایینی داشته باشیم که  پیشنهاد می شود پروژه های نیمه تمام سال 95 ساماندهی یا کلا حذف شوند.
محمد توحیدی فرماندار کرمان هم در این جلسه با اشاره به عنوان سال جاری افزود: پیشنهاد می شود در اجرای پروژه های اقتصاد مقاومتی استان نگاه اشتغالزایی و افزایش تولید داشته باشیم.

تصاویری زیبا از جنگل دالخانی

تعطیلات عید سعید فطر در راه است و بسیاری از افراد برای این تعطیلات برنامه ریزی می کنند. اگر شما هم دوست دارید تا در این تعطیلات در یکی از مناطق زیبای شمال کشور اقامت کنید، دیدن از جنگل دالخانی را به شما پیشنهاد می کنیم.
جنگل دالخانی همانند جنگل گیسوم دقیقا همان جاییست که برای علاقه مندان به طبیعت بسیار مناسب است. این جنگل یکی از زیباترین جنگل های ایران است و اقامت در این جنگل بی شک می توان شیرین ترین خاطرات شما را رقم بزند.

اما این جنگل کجاست؟

جنگل دالخانی در 30 کیلومتری جنب شرقی شهرستان رامسر قرار گرفته است. یعنی به سمت هریس تنکابن که حرکت کنید، روستایی را خواهید یافت که چهل شهید نام دارد. به این روستا که رفتید، خودتان را برای گشت زنی در بهشتی بی پایان آماده کنید، هزارتویی که چشمان شما را به دنبال خود می کشاند.
در ادامه ی مسیر شما به جنگل 600 هزار متر مربعی می رسید که شما را به ییلاقاتی مانند جنت رودبار، اکراسر و گرسماسر می رساند
درختان انبوه، حیوانات زیبا و رها و رودخانه جاری و نفس گیر دالخانی، همه تنها گوشه ای از منظره سفر پیش روی شماست.
در ادامه از شما دعوت می کنیم به تصاویر زیبایی از این جنگل فوق العاده توجه کنید:

جنگل دالخانی
جنگل دالخانی
جنگل دالخانی
جنگل دالخانی
جنگل دالخانی
جنگل دالخانی
جنگل دالخانی
جنگل دالخانی
جنگل دالخانی
جنگل دالخانی

 

معضلی به نام دربهای بسته جاذبه های گردشگری ایران

هیچ اتفاقی در صنعت گردشگری بدتر از این نیست که گردشگری در ایام سال و در ساعات بازدید با دربهای بسته ی یک جاذبه ی توریستی روبه رو بشود که متاسفانه این اتفاق ناخوشایند در ایران به کرات افتاده است.
ایران یکی از مقاصد گردشگری امن برای گردشگران از سراسر دنیا به خصوص کشورهای اروپایی محسوب می شود که هنوز زیرساختهای مناسب برای جذب بیشتر گردشگر خارجی در آن فراهم نشده است. در مطلب “با کمبود هتل 5ستاره در ایران چه کنیم!” به یکی از معضلات مهم گردشگری ایران یعنی کمبود هتلهای 5ستاره اشاره کردیم. اما از هتلهای 5ستاره که بگذریم یکی دیگر از فاجعه ها در صنعت گردشگری ایران تعطیلی مراکز گردشگری در ایام تعطیل رسمی است که در برخی شهرها در روز جمعه نیز گردشگران با درهای بسته ی مراکز توریستی روبه رو می شوند.

جاذبه های گردشگری ایران
جاذبه های گردشگری ایران

در این راستا نایب رئیس فراکسیون گردشگری مجلس در گفت و گویی بر این موضوع که قانونی برای تعطیلی مراکز گردشگری در ایام تعطیلات رسمی وجود ندارد اشاره کرد و تعطیلی مراکز گردشگری را خلاف قانون دانست که بایستی مجلس حتما به آنها رسیدگی کند.
شهاب نادری در گفت‌وگویی به این نکته تاکید کرد که نباید مکانهای تاریخی و گردشگری در ایام مختلف سال تعطیل باشند چراکه گردشگران خارجی که به عنوان توریست به ایران سفر می‌کنند باید بتوانند بازدید خود را انجام دهند. مواجه شدن با دربهای بسته ی آثار تاریخی می تواند وجهه ی چندان خوبی برای صنعت گردشگری ایران نداشته باشد.
نایب رئیس فراکسیون گردشگری مجلس راهکار عدم تعطیلی مراکز گردشگری را برنامه‌ریزیها برای شیفت‌بندی مراکز توریستی دانست که مدیرانی که مسئولیت این اماکن را بر عهده دارند باید انجام دهند تا این مراکز هرگز در طول سال به خصوص در فصول داغ گردشگری تعطیل نشوند..
نماینده پاوه در مجلس راه حل دیگر این مسئله را  سپردن مسئولیت اداره ی برخی از این مکانها را به بخش خصوصی دانست که قطعاً با استفاده از امکاناتی که در اختیارشان است می‌توانند نسبت به جذب گردشگر و افزایش درآمد و اشتغالزایی موثر باشند.
این عضو هیأت رئیسه فراکسیون گردشگری مجلس در پاسخ به اینکه آیا قانونی برای تعطیلی مراکز گردشگری در تعطیلات رسمی وجود دارد یا خیر، گفت: هیچ قانونی نداریم و اگر هم چنین اتفاقی بیفتد غیرقانونی و تخلف است و مجلس حتماً نظارت می‌کند.

روستای تنگی سر در شهرستان سنندج

روستای تنگی سر یکی از روستاهای منحصر به فرد ایران زمین به شمار می رود که در شهرستان سنندج قرار گرفته است.
روستای تنگی سر در امتداد یکی از چشمه های پرآبی که به رودخانه ی زیبای سیروان می ریزد، واقع شده و جمعیتی بیش از دو هزار نفر در این روستا زندگی می کنند.
500 خانواده ای که در روستای تنگی سر زندگی می کنند، در خانه های با سبک معماری خاص منطقه اسکان پیدا کرده و بیشترین سهم معیشت خود را از طریق دامداری و تولید صنایع دستی می گذرانند.
به تصاویری از روستای تنگی سر توجه کنید:

روستای تنگی سر در سنندج
روستای تنگی سر در سنندج
روستای تنگی سر در سنندج
روستای تنگی سر در سنندج
روستای تنگی سر در سنندج
روستای تنگی سر در سنندج
روستای تنگی سر در سنندج
روستای تنگی سر در سنندج
روستای تنگی سر در سنندج
روستای تنگی سر در سنندج
روستای تنگی سر در سنندج
روستای تنگی سر در سنندج
روستای تنگی سر در سنندج
روستای تنگی سر در سنندج
روستای تنگی سر در سنندج
روستای تنگی سر در سنندج