در سفر به لرستان از قلعه فلک الافلاک دیدن کنید

اگر برای تعطیلات تابستانه و عید فطر قصد سفر و گردشگری دارید، یکی از نقاط دیدنی کشورمان استان لرستان است. باید راهنمای سفر به لرستان را مطالعه کنید تا دریابید که با چه بهشتی روبه رو هستید. استان لرستان در غرب کشور، سرزمین لاله های واژگون، عروس آبشارهای ایران، اقلیم قلعه ها و چشمه های خروشان است که یکی از مناطق ناب گردشگری در کشور محسوب می شود. سفر به استان لرستان هم طبیعت دوستان را راضی می کند و هم عاشقان تاریخ و آثار باستانی را. سفر به لرستان شرکت در جشنواره ای از گل و طبیعت بکر و سر سبز با مردمانی مهمان نواز و ساده دل است.

قلعه فلک الافلاک خرم آباد لرستان
قلعه فلک الافلاک خرم آباد لرستان

قلعه فلک الافلاک خرم آباد لرستان

خرم آباد مرکز استان لرستان است که خود مملو از آثار تاریخی است که هر کدام به تنهایی ارزش وقت گذاشتن  و بازدید دارند. در سفر به لرستان اولین توقف شما در شهر خرم آباد خواهد بود که باید حتما به تماشای قلعه باشکوه  فلک الافلاک نماد شهر خرم آباد بروید.

قلعه فلک الافلاک یا دژِ شاپور خواست قلعه‌ای تاریخی متعلق به دوران ساسانیان است که در مرکز شهر خرم‌آباد در استان لرستان  واقع شده است. نزدیک شهر خرم آباد که می شوید، یک قلعه ی باشکوه بر فراز تپه‌ نظر شما را جلب می کند. بنایی که نظر شما را جلب می کند، یکی از چشم‌گیرترین آثار تاریخی و گردشگری استان لرستان است که روی تپه ای در مرکز شهر واقع شده است. از تمامی نقاط شهر می توانید این قلعه ی تاریخی را تماشا کنید که قطعا لذت وصف ناپذیری را نصیب شما می کند.
تاریخ ساخت این قلعه به دوره ی ساسانیان باز می گردد. درواقع ساسانیان در مکان فعلی شهر خرم آباد شهری با نام “شاپورخواست”    بنا کردند  که بعدها طی جنگ و غارت کاملا ویران شد.  در حدود قرن هفتم هجری خرم‌آباد فعلی به جای آن شهر ویران شده بنا شد. گفته می شود قلعه ی فلک‌الافلاک دژ بازمانده از همان شهر قدیمی شاپورخواست است که در دوره ی ساسانیان کاربری حکومتی و نظامی داشته است. از قرن ششم هجری پس از ساخته شدن شهر جدید خرم‌آباد این قلعه نیز بنام خرم‌آباد معروف شد و احتمالاً نام فلک‌الافلاک در دوره قاجار بر آن نهاده شده است.

قلعه فلک الافلاک خرم آباد لرستان
قلعه فلک الافلاک خرم آباد لرستان

درباره ی کاربری این دژ باشکوه آمده است: در قرن چهارم هجری قمری به لحاظ موقعیت استراتژیکی آن، در زمان آل بویه مقر حکومت آل حسنویه و گنجور بوده است. همچنین در قرن چهارم هجری خزانه ی حکومتی خاندان بدر و در دوره ی صفویه تا قاجار مقر حکومتی اتابکان لر کوچک و والیان لرستان بوده تا سرانجام در دوران پهلوی اول و دوم تبدیل به پادگان نظامی و زندان سیاسی شد.
امروزه در قلعه ی فلک الافلاک که در فهرست آثار ملی ایران قرار دارد، موزه ی باستان‌شناسی و مردم شناسی، آزمایشگاه مرمت اشیاء، مرکز فروش تولیدات فرهنگی و چایخانه سنتی راه‌اندازی کرده اند.
این اثر به لحاظ تاریخی و معماری بسیار ارزشمند است. ساختار بنا نشان می دهد که در طول تاریخ تغییرات گوناگونی در آن ایجاد شده است تا به فرم کنونی ای که ما در اختیار داریم رسیده است. این بنا بیشترین تحولات را از دوران صفویه تا قاجار به خود دیده است.
بر اساس اسناد و مدارک موجود تا حدود یکصد سال پیش بارویی دوازده برجی پیرامون بنای فعلی وجود داشته است  که امروزه تنها آثار آن در محوطه ی شمال غربی قلعه، قابل مشاهده است. وسعت تقریبی بنا ۵۳۰۰ متر مربع است که شامل ۸ برج، دو صحن و ۳۰۰ جان پناه است. ارتفاع بلندترین دیوار تا سطح تپه ۲۳ متر است و مصالح به کاربرده شده در ساخت آن سنگ آجر، خشت و ملات گچ و آهک است. ورودی این بنا به سمت شمال و در بدنه ی برج جنوب غربی تعبیه شده که پس از گذر از راهرو ورودی به حیاط اول وصل می‌گردد. ورودی قلعه فلک‌الافلاک در جبهه ی شمالی و در برج جنوب غربی به عرض ۱۰ متر و ۲۰ سانتیمتر و ارتفاع سه متر ساخته شده که در ساخت آن از مصالحی چون خشت، آجر قرمز، سنگ و ملات استفاده کرده اند.

رشد هفت برابری گردشگری استان کرمان

استان کرمان در جنوب شرقی فلات مرکزی ایران، مملو از جاذبه های گردشگری تاریخی و طبیعی است که گردشگری در این استان را بسیار ارزشمند می کنند. اصلی ترین منطقه ی گردشگری استان، کویر شهداد در ۸۷ کیلومتری شمال شرق شهر کرمان است که دارای ظرفیت گردشگری نهفته ی بسیاری است. از دیگر جاذبه های استان باید به آبشارها، چشمه های آبمعدنی، تالابها و آثار باستانی متعدد اشاره کرد که این استان را در مرکز توجه ایرانگردان قرار می دهد. به تازگی در اخبار گردشگری خبر رشد هفت برابری گردشگری در این استان از سوی مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اعلام شده است که جای بسی خوشحالی است.

جاذبه های گردشگری کرمان کلوت کویر شهداد
جاذبه های گردشگری کرمان کلوت کویر شهداد

به گزارش دنیای سفر به نقل از مهر، محمود وفایی روز یکشنبه ی هفته ی جاری در جلسه ی ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی با اعلام این خبر گفت: در حوزه ی گردشگری، 110 واحد بوم گردی در استان کرمان در حوزه ی اقتصاد مقاومتی ایجاد شده است.
ایشان با اشاره به پیش بینی 300 واحد بوم گردی برای کل کشور در سال گذشته صورت گرفته بود افزود: رویکرد اقتصادی استاندار کرمان و توجه به میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی موجب شده است کرمان در این حوزه جهش قابل ملاحظه ای پیدا کند به طوری که گردشگری استان کرمان با هفت برابر افزایش روبه رو شده است.
وفایی در ادامه ی گفت و گوی خود به این نکته اشاره کرد که 50 پروژه ی اقتصاد مقاومتی در سازمان میراث فرهنگی وجود دارد که بسیاری از این پروژه ها دارای پیشرفت فیزیکی 50 تا 60 درصد هستند.
همچنین مشاور استاندار کرمان در این جلسه بیان داشت: بخشی از پروژه های 96 پروژه های ادامه دار سال 95 است که بازده اجرای پروژ ها را در سال جاری پایین می آورد.
به گفته ی حجت الاسلام مهدی عرب پور، این موضوع باعث می شود در ارزیابی عملکرد پروژه ها در سال جاری رتبه ی پایینی داشته باشیم که  پیشنهاد می شود پروژه های نیمه تمام سال 95 ساماندهی یا کلا حذف شوند.
محمد توحیدی فرماندار کرمان هم در این جلسه با اشاره به عنوان سال جاری افزود: پیشنهاد می شود در اجرای پروژه های اقتصاد مقاومتی استان نگاه اشتغالزایی و افزایش تولید داشته باشیم.

تصاویری زیبا از جنگل دالخانی

تعطیلات عید سعید فطر در راه است و بسیاری از افراد برای این تعطیلات برنامه ریزی می کنند. اگر شما هم دوست دارید تا در این تعطیلات در یکی از مناطق زیبای شمال کشور اقامت کنید، دیدن از جنگل دالخانی را به شما پیشنهاد می کنیم.
جنگل دالخانی همانند جنگل گیسوم دقیقا همان جاییست که برای علاقه مندان به طبیعت بسیار مناسب است. این جنگل یکی از زیباترین جنگل های ایران است و اقامت در این جنگل بی شک می توان شیرین ترین خاطرات شما را رقم بزند.

اما این جنگل کجاست؟

جنگل دالخانی در 30 کیلومتری جنب شرقی شهرستان رامسر قرار گرفته است. یعنی به سمت هریس تنکابن که حرکت کنید، روستایی را خواهید یافت که چهل شهید نام دارد. به این روستا که رفتید، خودتان را برای گشت زنی در بهشتی بی پایان آماده کنید، هزارتویی که چشمان شما را به دنبال خود می کشاند.
در ادامه ی مسیر شما به جنگل 600 هزار متر مربعی می رسید که شما را به ییلاقاتی مانند جنت رودبار، اکراسر و گرسماسر می رساند
درختان انبوه، حیوانات زیبا و رها و رودخانه جاری و نفس گیر دالخانی، همه تنها گوشه ای از منظره سفر پیش روی شماست.
در ادامه از شما دعوت می کنیم به تصاویر زیبایی از این جنگل فوق العاده توجه کنید:

جنگل دالخانی
جنگل دالخانی
جنگل دالخانی
جنگل دالخانی
جنگل دالخانی
جنگل دالخانی
جنگل دالخانی
جنگل دالخانی
جنگل دالخانی
جنگل دالخانی

 

معضلی به نام دربهای بسته جاذبه های گردشگری ایران

هیچ اتفاقی در صنعت گردشگری بدتر از این نیست که گردشگری در ایام سال و در ساعات بازدید با دربهای بسته ی یک جاذبه ی توریستی روبه رو بشود که متاسفانه این اتفاق ناخوشایند در ایران به کرات افتاده است.
ایران یکی از مقاصد گردشگری امن برای گردشگران از سراسر دنیا به خصوص کشورهای اروپایی محسوب می شود که هنوز زیرساختهای مناسب برای جذب بیشتر گردشگر خارجی در آن فراهم نشده است. در مطلب “با کمبود هتل 5ستاره در ایران چه کنیم!” به یکی از معضلات مهم گردشگری ایران یعنی کمبود هتلهای 5ستاره اشاره کردیم. اما از هتلهای 5ستاره که بگذریم یکی دیگر از فاجعه ها در صنعت گردشگری ایران تعطیلی مراکز گردشگری در ایام تعطیل رسمی است که در برخی شهرها در روز جمعه نیز گردشگران با درهای بسته ی مراکز توریستی روبه رو می شوند.

جاذبه های گردشگری ایران
جاذبه های گردشگری ایران

در این راستا نایب رئیس فراکسیون گردشگری مجلس در گفت و گویی بر این موضوع که قانونی برای تعطیلی مراکز گردشگری در ایام تعطیلات رسمی وجود ندارد اشاره کرد و تعطیلی مراکز گردشگری را خلاف قانون دانست که بایستی مجلس حتما به آنها رسیدگی کند.
شهاب نادری در گفت‌وگویی به این نکته تاکید کرد که نباید مکانهای تاریخی و گردشگری در ایام مختلف سال تعطیل باشند چراکه گردشگران خارجی که به عنوان توریست به ایران سفر می‌کنند باید بتوانند بازدید خود را انجام دهند. مواجه شدن با دربهای بسته ی آثار تاریخی می تواند وجهه ی چندان خوبی برای صنعت گردشگری ایران نداشته باشد.
نایب رئیس فراکسیون گردشگری مجلس راهکار عدم تعطیلی مراکز گردشگری را برنامه‌ریزیها برای شیفت‌بندی مراکز توریستی دانست که مدیرانی که مسئولیت این اماکن را بر عهده دارند باید انجام دهند تا این مراکز هرگز در طول سال به خصوص در فصول داغ گردشگری تعطیل نشوند..
نماینده پاوه در مجلس راه حل دیگر این مسئله را  سپردن مسئولیت اداره ی برخی از این مکانها را به بخش خصوصی دانست که قطعاً با استفاده از امکاناتی که در اختیارشان است می‌توانند نسبت به جذب گردشگر و افزایش درآمد و اشتغالزایی موثر باشند.
این عضو هیأت رئیسه فراکسیون گردشگری مجلس در پاسخ به اینکه آیا قانونی برای تعطیلی مراکز گردشگری در تعطیلات رسمی وجود دارد یا خیر، گفت: هیچ قانونی نداریم و اگر هم چنین اتفاقی بیفتد غیرقانونی و تخلف است و مجلس حتماً نظارت می‌کند.

روستای تنگی سر در شهرستان سنندج

روستای تنگی سر یکی از روستاهای منحصر به فرد ایران زمین به شمار می رود که در شهرستان سنندج قرار گرفته است.
روستای تنگی سر در امتداد یکی از چشمه های پرآبی که به رودخانه ی زیبای سیروان می ریزد، واقع شده و جمعیتی بیش از دو هزار نفر در این روستا زندگی می کنند.
500 خانواده ای که در روستای تنگی سر زندگی می کنند، در خانه های با سبک معماری خاص منطقه اسکان پیدا کرده و بیشترین سهم معیشت خود را از طریق دامداری و تولید صنایع دستی می گذرانند.
به تصاویری از روستای تنگی سر توجه کنید:

روستای تنگی سر در سنندج
روستای تنگی سر در سنندج
روستای تنگی سر در سنندج
روستای تنگی سر در سنندج
روستای تنگی سر در سنندج
روستای تنگی سر در سنندج
روستای تنگی سر در سنندج
روستای تنگی سر در سنندج
روستای تنگی سر در سنندج
روستای تنگی سر در سنندج
روستای تنگی سر در سنندج
روستای تنگی سر در سنندج
روستای تنگی سر در سنندج
روستای تنگی سر در سنندج
روستای تنگی سر در سنندج
روستای تنگی سر در سنندج

با کمبود هتل 5ستاره در ایران چه کنیم!

ایران یکی از مقاصد گردشگری امن برای توریستهای خارجی محسوب می شود که در فصل بهار و پاییز بیشترین تعداد گردشگر خارجی که عمدتا از اروپا راهی این سرزمین می شوند را دارد. اما ایران با وجود جاذبه های تاریخی و طبیعی که برای خارجیها بسیار جذاب هستند، با کمبود شدید هتلهای 5ستاره روبه رو است که توریستها را از سفر به ایران دلسرد می کند.

اخبار گردشگری کمبود هتل 5ستاره در ایران
اخبار گردشگری کمبود هتل 5ستاره در ایران

به گزارش دنیای سفر کمبود هتلهای 5 ستاره در کشور دلیلی است بر کاهش ورود توریستهای خارجی به ایران در فصل سفر.  ایران با وجود برخورداری از جاذبه های گردشگری متنوع که در کل کشور گسترش یافته اند، دارای تنها 29 هتل 5ستاره و 74 هتل 4ستاره است که در این میان تهران تنها 5 هتل 5ستاره دارد. این در مقایسه با استانبول و دبی که هر کدام به تنهایی 100 هتل 5ستاره دارند، یک فاجعه در حوزه ی گردشگری برای ایران محسوب می شود.
به گفته ی کارشناسان صنعت توریسم بهار و پاییز فصل توریست پذیری ایران است که بخش قابل توجهی از گردشگران خارجی به  دلیل کمبود هتلهای 5 ستاره در ایران و عدم امکان رزرو اتاقهای مناسب از سفرشان به ایران منصرف می شوند.
با نگاه آماری به هتلهای ایران در می یابیم که در کل کشور 1100 هتل 2تا 5ستاره وجود دارد که به درجه های A ، B ، C و TOP تقسیم شده اند. در میان آنها تنها 29 هتل پنج ستاره هستند. استانهای تهران، خراسان رضوی و فارس دارای بیشترین تعداد هتل 5ستاره و استانهای آذربایجان غربی، اصفهان، بوشهر، کرمانشاه، کرمان، همدان، بوشهر و مرکزی هر کدام تنها دارای یک هتل پنج ستاره هستند. استان آذربایجان شرقی نیز تنها دارای دو هتل پنج ستاره است.

گردشگران خارجی در ایران
گردشگران خارجی در ایران

جای تاسف اینجا است که استان یزد با این همه قدمت و پتانسیل تاریخی فاقد هتل 5 ستاره است و گردشگران این شهر تاریخی در 4 هتل چهار ستاره ی آن اقامت می کنند.
نایب ریس جامعه ی تورگردانان در گفت وگویی به مشکلات گردشگری ایران اشاره کرد و گفت: گردشگران ایران عمدتا گردشگران فرهنگی و طبیعی هستند که برای دیدن آثار تاریخی و باستانی و طبیعت ایران به کشور ما سفر می کنند، این در حالی است که کمبود هتل 5 ستاره باعث شده بخش قابل توجهی از متقاضیان در فصل گردشگری به علت کمبود هتل 5 ستاره از ورود به کشورمان خودداری کنند.
سید محمدعلی اشرف واقفی افزود: کمبود هتل در تهران، اصفهان و شیراز به صورت جدی وجود دارد و برای پوشش آن باید از سرمایه گذاریهای داخلی و خارجی استفاده کرد.
به اعتقاد ایشان عمده ی گردشگران ایران از اروپا و سپس چین هستند که با هدف بازدید از شهرهای با پیشینه تاریخی و طبیعی راهی ایران می شوند و بخشی را نیز گردشگران از کشورهای عربی تشکیل می دهند که با هدف زیارت اماکن مذهبی مانند حرم امام رضا وارد کشور می شوند.
به گفته ی ایشان استقبال گردشگران خارجی برای ورود به ایران پس از برجام 70درصد افزایش داشته است که این عدد با آمدن ترامپ با اما و اگرهایی روبرو شده است. ولی در مجموع همچنان ایران یکی از مقصدهای گردشگران فرهنگی و طبیعی در آسیاست.

راهنمای سفر به لرستان

شاید زمانی که برای ترتیب دادن یک سفر داخلی برنامه ریزی می کنید، کمتر به فکر سفر به جایی مثل لرستان بیفتید. اما با خواندن بخشی از راهنمای سفر به لرستان، نظرتان کاملا تغییر کرده و حتما این بار فرمان را به سمت این خطه ی بی نظیر از ایران زمین خواهید چرخاند.
لرستان جایی ست که برای سفر در فصل تابستان بسیار مناسب بوده و آب و هوای خنک و مطبوع آن برای فرار از گرمای تابستان دلچسب به نظر می رسد.

نقاط گردشگری لرستان

برترین نقاط گردشگری لرستان را می باید بروجرد، درود، الیگودرز، ازنا، خرم آباد، کوهدشت، پلدختر، رومشگان و الشتر دانست.
کوهستانی بودن لرستان، این نقطه از ایران را دارای آب و هوای بسیار مطبوع و خنک و چشمه هایش را همیشه پرآب ساخته است.
خرم آباد شاید نخستین جایی باشد که در سفر به لرستان آن را انتخاب کنید. طبیعت زیبا و منحصر به فرد خرم آباد به خود مجذوبتان خواهد ساخت.

راهنمای سفر به لرستان
راهنمای سفر به لرستان

قلعه ی فلک الافلاک یا قلعه ی دوازده برجی یکی از مکان های دیدنی معروف لرستان محسوب شده و در مجاورت آن موزه ی باستان شناسی و موزه ی مردم شناسی نیز قرار گرفته است. در این موزه ها می توانید سری به تاریخ ده هزار ساله ی لرستان بزنید.

راهنمای سفر به لرستان
راهنمای سفر به لرستان

در جنوب شرقی خرم آباد نیز محله ی قاضی آباد با مناره ی باستانی اش، مکانی دیدنی و بسیار جذاب برای عکاسی به نظر می رسد.
بام لرستان در هشتصد کیلومتری بالای کوه مدبه در بخش شرقی خرم آباد نیز جایی ست که برای گذراندن یک غروب آفتاب، مناسب و ایده ال خواهد بود.
مخمل کوه در ارتفاع 1900 متری سطح زمین در بخش شمال شرقی خرم آباد، جای بعدی ست که رفتن به آن را توصیه می کنیم. اینجا مکانی بی نظیر با چشم اندازی فوق العاده و منحصر به فرد است.
چند ساعت زمان هم برای رفتن به آبشار بیشه در دهستان سپید دشت خرم آباد اختصاص دهید. برای رسیدن به این دهستان و آبشارش می باید از مرکز شهر خرم آباد به اندازه ی 60 کیلومتر رانندگی کنید.

راهنمای سفر به لرستان
راهنمای سفر به لرستان

در 40 کیلومتری جاده ی کمربندی خرم آباد نیز آبشار دیگری به نام آبشار نوژیان قرار دارد که این آبشار نیز از آبشارهای بسیار زیبای استان لرستان، مرکز آبشارهای ایران، هست.
در شهر بروجرد استان لرستان، به مسجد جامع بروجرد خواهید رفت و از چنار 380 ساله ی امام زاده جعفر دیدن خواهید کرد. بازار قدیمی بروجرد و گردشگاه چغاسری از دیگر مقاصد گردشگری در شهر بروجرد لرستان به شمار می روند.
باغ پرندگان در بوستان فدک بروجرد، جایی ست که چیزی در حدود 80 گونه ی جانوری را در آن خواهید یافت.
در درود، یکی از زیباترین نقاط دیدنی استان لرستان را خواهید یافت. اینجا در سی کیلومتری جنوب شرقی درود، دریاچه ی گهر قرار دارد که در حاشیه ی آن می توانید یک پیک نیک تمام عیار و لذت بخش را در آب و هوایی مطبوع پشت سر بگذرانید.
برای مطالعه ی دیگر جاذبه های گردشگری لرستان، کلیک کنید.