نخستین پادشاه زن ایرانی پس از اسلام

شیرین دختر رستم بن شروین از سِپَهبُدان خانان باوَند در مازندران و همسر فخرالدوله دیلمی (۳۸۷ق. ـ ۳۶۶ق.) که پس از مرگ همسر به پادشاهی رسید. او اولین پادشاه زن ایرانی پس از ورود اسلام بود. شیرین بر مازندران و گیلان، ری، همدان و اصفهان حُکم می راند.

به او خبر دادند سواری از سوی محمود غزنوی آمده است. سلطان محمود در نامه خود نوشته بود: باید سِکّه به نام من کنی و خراج فرستی و الا جنگ را آماده باشی. شیرین به پیک محمود گفت: اگر خواست سرور شما را نپذیرم چه خواهد شد؟ پیک گفت آنوقت محمود غزنوی سرزمین شما را براستی از آن خود خواهد کرد.
شیرین به پیک گفت: که پاسخ مرا همین گونه که می گویم به سَرورتان بگویید در عهد شوهرم همیشه می ترسیدم که محمود با سپاهش بیاید و کشور ما را نابود کند ولی امروز ترسم فرو ریخته است برای اینکه می بینم شخصی مانند محمود غزنوی که می گویند سلطانی باهوش و جوانمرد است بر روی زنی شمشیر می کشد. به سَرورتان بگویید اگر میهنم مورد یورش قرار گیرد با شمشیر از او پذیرایی خواهم نمود. اگر محمود را شکست دهم تاریخ خواهد نوشت که محمود غزنوی را زنی جنگاور کشت و اگر کشته شوم باز تاریخ یک سخن خواهد گفت محمود غزنوی زنی را کشت. پاسخ هوشمندانه بانو شیرین، سبب شد که محمود تا پایان زندگی خویش از لشکرکشی به ری خودداری کند.

شیرین پادشاه زن ایرانی هشتاد سال زندگی کرد و همواره مردمدار و نیکخو بود.

پيدا كردن جالب‌ترین مناسبت‌های تاریخی یک روز

برای نسلی که سال‌ها، قبل از رفتن به مدرسه، برنامه رادیویی تقویم تاریخ را با اون تیتراژ معرکه، می‌شنید، باید مناسبت‌های روز مهم باشد، طوری که سال‌ها بعد هم در اینترنت از جستجوی مناسبت‌های روز غفلت نکند.

برای هر یک از ما، متعلق به هر نسلی که باشیم، دانستن مناسبت‌های یک روز که بهانه‌ای باری ورق زدن تاریخ است، می‌تواند جالب باشد. ما ممکن است کنجکاو باشیم که در زادروزمان چه افراد مهمی متولد شده‌اند یا چه رویدادهای مهمی اتفاق افتاده است، یا ممکن است کنجکاو باشیم که در سالی که متولد شده‌ایم، مردم چه حال و هوایی داشتند.

به خواندن ادامه دهید

تاريخ ايران مديون زنان با درايت

زن در دوران قاجار کانون مشورت بود
جامعه ایران در عصر قاجاریه وارد مرحله جدیدی از تحول و تغییر سیاسی اجتماعی گردید که با دوران ماقبل آن تفاوت چشمگیری داشت. شکل گیری حرکت مشروطه خواهی ایرانیان بر تحولات سیاسی آینده ایران تاثیرات زیادی بر جای گذاشت. حکومت مستبد پادشاهی در طول تاریخ بر زندگی سیاسی و اجتماعی ایرانیان اثرات منفی و زیانباری گذاشته بود. اعمال یکجانبه قدرت و پاسخگو نبودن حاکمان در قبال اقدامات و کارهای خودسرانه و بی قید و بند، انزجار و سیاست گریزی را در میان توده های مردم فراهم آورده بود.

نگرش و شیوه حکومت پاتریمونیال (پدرسالاری) و بازتاب آن بر حوزه اجتماعی جامعه، زنان را بیشتر از مردان در رنج و مشقت قرار می داد. اگر مردان اجازه ورود و مشارکت حوزه سیاسی را نداشتند، در عوض در حوزه اجتماع راحت و آسان تر می توانستند به اقدامات گروهی و جمعی دست بزنند اما زنان نه تنها در حوزه سیاسی بلکه در حوزه اجتماعی هم از قدرت منسجم شدن و حرکت جمعی در جهت تحقق خواسته ها و تقاضاهای زنانه برخوردار نبودند. از نیمه دوم قرن نوزدهم، به ویژه در عصر ناصری حرکت های مخالفت گرایانه با تصمیمات سیاسی کارگزاران حکومتی و عمال آن ها پدیدار گردید. در واقع این مخالفت ها سبب حضور و مشارکت سیاسی و اجتماعی زنان در کنار مردان گردید.

به خواندن ادامه دهید

تاريخ ايران از حكومت قاجاریان تاكنون

قاجاریه
قاجار، قاجاریه یا قاجاریان دودمانی ترک نژاد بودند که از حدود سال 1170 تا 1304 بر ایران فرمان راندند. ایل قاجار یکی از طایفه‌های ترکمان بود که بر اثر یورش مغول از آسیای میانه به ایران آمدند. آنان ابتدا در پیرامون ارمنستان ساکن شدند که شاه عباس بزرگ یک دسته از آنان را در استرآباد (گرگان امروزی) ساکن کرد و حکومت قاجاریه نیز از قاجارهای استرآباد تشکیل یافته ‌است. بنیانگذار این سلسله آغامحمد خان است که رسما در سال 1174 در تهران تاجگذاری کرد و آخرین پادشاه قاجار، احمد شاه است که در سال 1304 برکنار شد و رضاشاه پهلوی، جای او را گرفت. قاجارها قبیله‌ای از ترکمان‌ها بودند که بر اثر یورش مغول از آسیای میانه به آسیای صغیر و سپس ایران آمدند. قبیله قاجار یکی از قبایل قزلباش بود که ارتش صفوی محسوب می‌شد.

به خواندن ادامه دهید

تاریخ ایران پیش از اسلام

تاریخ ایران در این جا به چهار بخش اصلی تقسیم شده ‌است. با توجه به اینکه هر چه به تاریخ امروز (معاصر) نزدیک می‌شویم، بر اهمیت تاریخ افزوده می‌شود، در اینجا سعی شده ‌است که بیشتر به تاریخ نزدیک پرداخته شود، یعنی طبق یک سیر صعودی، هر چه مبحثی به تاریخ امروز نزدیک تر می‌شود، بیشتر به آن مبحث پرداخته شود.

پیش از تاریخ
دوره پیش از تاریخ خود به سه دوره تقسیم می‌شود که عبارت‌اند از: 1- دیرینه‌سنگی. 2- میان‌سنگی. 3- نوسنگی. دوران پارینه سنگی ایران به سه دوره پارینه سنگی آغازین، میانی، پایانی و یک دوره کوتاه بنام نوسنگی تقسیم می‌شود.

به خواندن ادامه دهید

تاریخ جنگ‌های جهان روی نقشه گوگل

قسمت زیادی از تاریخ جهان را جنگ‌ها و جدال‌ها تشکیل می‌دهند، شمار این جنگ‌ها آنقدر زیاد هستند که در هیچ کتاب واحدی نمی‌توان همه آنها را حتی در حد خلاصه هم گرد آورد. اما در این بین شاید ویکی‌پدیا استثناء باشد و این دانشنامه جمعی بتواند این بار را بر دوش بگیرد. اما چه کسی است که بتواند همه صفحات ویکی‌پدیا را ورق بزند تا به کتابی آنلاین در مورد جنگ‌ها را مرور کرده باشد.

سایت www.conflicthistory.com اطلاعات مندرج در ویکی‌پدیا را روی نقشه گوگل، به شیوه زیبایی مرتب کرده است. با ورود به این سایت با انتخاب کردن یک بازه زمانی دلخواه، روی نقشه گوگل می‌توانید بفهمید که چه جنگ‌هایی در آن محدوده زمانی رخ داده است. به علاوه می‌توانید با کلیک بر روی هر جنگ یا درگیری، مختصری در مورد آن اطلاعات کسب کنید با زوم کردن روی یک ناحیه جغرافیایی فقط جنگ‌های آن ناحیه را در یک محدوده زمانی خاص از نظر بگذرانید.

مخالفت با بازگرداندن تندیس ملکه نفرتیتی به مصر

یک بنیاد آلمانی با پیشنهاد بازگرداندن تندیس سه هزار و 400 ساله ملکه نفرتیتی به مصر موافقت نکرد. این تندیس سالانه یک میلیون نفر را برای بازدید به موزه برلین می‌کشاند. شورای عالی آثار باستانی مصر تقاضای استرداد تندیس را برای بنیاد میراث فرهنگی آلمان فرستاده بود. این بنیاد ناظر بر فعالیت موزه «Neues» در پایتخت آلمان است که تندیس در آن نگهداری می‌شود.

به خواندن ادامه دهید