سازمان محیط زیست در خصوص آتش سوزی جنگل های کشور هشدار داد

با توجه به افزایش دمای هوا در بیشتر نقاط کشور، و احتمال آتش سوزی در جنگل ها و مراتع، سازمان حفاظت محیط زیست کشور با انتشار اطلاعیه ای در خصوص احتمال هرگونه آتش سوزی در جنگل ها و مراتع کشور هشدار داد.

هشدار نسبت به آتش سوزی جنگل ها در فصل گرما
هشدار نسبت به آتش سوزی جنگل ها در فصل گرما

متن اطلاعیه ی سازمان حفاظت محیط زیست

“نظر به افزایش دما و خشکی هوا، احتمال وقوع آتش سوزی در محیط های طبیعی فزونی یافته است. بنابراین ضرورت دارد کشاورزان، دامداران، گردشگران و تمام کسانی که در محیط های طبیعی و باز برای فعالیت یا تفریح حاضر می شوند از روشن کردن آتش تا اطلاع ثانوی جدا خودداری کنند.
مامورین حفاظتی دستگاههای مسئول، شوراهای شهرها و روستاها، دهیاری ها و شهروندان عزیز حساسیت لازم در قبال این مسئله را داشته باشند و با مشاهده خطر، بلافاصله برای اطلاع رسانی یا خاموش کردن آتش اقدام کنند. ”

هشدار نسبت به آتش سوزی جنگل ها در فصل گرما
هشدار نسبت به آتش سوزی جنگل ها در فصل گرما

نزدیک شدن سامانه ی بارشی

به گزارش ایرانیان برای ایران به نقل از خبرگزاری ایسنا؛ احد وظیفه، مدیر کل پیش بینی و هشدارسریع سازمان هواشناسی ضمن اشاره به وزش باد شدید در استان‌های تهران، البرز، قزوین و مرکزی طی امروز از ورود سامانه بارشی جدید به کشور از بعدازظهر جمعه خبر داد.
مدیر کل پیش بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی کشور گفت: بر اساس تحلیل آخرین اطلاعات هواشناسی، از بعدازظهر امروز تا اوایل شب در برخی مناطق نیمه شرقی کشور و دامنه‌های شمالی البرز افزایش ابر، رگبار باران، گاهی رعد و برق و وزش باد شدید موقتی پیش بینی می‌شود.

ورود سامانه بارشی
ورود سامانه بارشی

به گفته ی وی عصر امروز در شرق خراسان شمالی و شمال استان خراسان رضوی بارش های پراکنده دیده خواهد شد. احد وظیفه ادامه داد: این شرایط در روز پنجشنبه و جمعه(۲۸ و ۲۹ اردیبهشت) در ساعات بعدازظهر تا اوایل شب در برخی مناطق جنوب خراسان رضوی، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، کرمان و احتمالا برخی مناطق مرکزی کشور انتظار می‌رود.
مدیر کل پیش بینی و هشدارسریع سازمان هواشناسی اعلام کرد: در بعدازظهر امروز در دامنه‌های جنوبی البرز در استان‌های تهران، البرز، قزوین و مرکزی وزش باد به نسبت شدید دور از انتظار نخواهد بود.

روند افزایش دما از جمعه در نوار شمالی کشور

این کارشناس سازمان هواشناسی با اشاره به اینکه در روز پنجشنبه خلیج فارس و سواحل شرقی دریای عمان مواج پیش بینی می‌شود، گفت: در روز جمعه و به ویژه شنبه(۳۰ اردیبهشت) روند افزایش نسبی دما در نوار شمالی کشور انتظار می‌رود.
احد وظیفه در خصوص شرایط جوی تهران در دو روز آینده نیز اظهار کرد: آسمان تهران در روز پنجشنبه (۲۸ اردیبهشت) صاف تا کمی ابری، گاهی وزش باد، با بیشینه و کمینه دمای ۳۰ و ۱۸ درجه سانتیگراد و در روز جمعه (۲۹ اردیبهشت)، صاف تا کمی ابری با بیشینه و کمینه دمای ۳۳ و ۲۰ درجه سانتیگراد پیش‌بینی می‌شود.

‌گفت و گو با معصومه ابتکار درباره ی گرد و خاک خوزستان

گرد و خاک شدید در خوزستان و صدمات جبران ناپذیری که به سلامت مردم این استان وارد می شود، مبحث ناتمام و بسته نشده ای ست که این روزها بسیار به آن پرداخته شده اما هنوز راهکار قطعی و موثر ارائه و البته اجرایی نشده است.
در این راستا به مصاحبه ای که روزنامه ی شرق با رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، معصومه ابتکار انجام داده، نگاهی می اندازیم:

معصومه ابتکار
معصومه ابتکار

خانم ابتکار از وضعیت خوزستان خبر دارید؟ می‌دانید آنجا گردوغبار آمده است؟ شما مگر رئیس محیط زیست نیستید؟ چرا نمی‌روید خوزستان و برای آنجا کاری نمی‌کنید؟
بیشترین سفرهای استانی کاری من و معاونان و مدیران سازمان حفاظت از محیط زیست در دوره دولت یازدهم، به استان خوزستان بوده است. بیشترین توجه از نظر وقت، اعتبارات، تجهیزات و مسئولیت‌هایی هم که در این دوره ما داشتیم، در مسائل مربوط به آلودگی هوا، مسائل مربوط به مقابله و پایش گردوغبار و مسائل مرتبط با احیای تالاب‌ها بیشترین میزانش متوجه استان خوزستان بوده است.

به خواندن ادامه دهید

حال و هوای بازار تهران در آستانه ی شب یلدا

اگر به تهران سفر می کنید، و قصد دارید تا شب یلدا را در پایتخت بگذرانید، برای رزرو هتلی مناسب که در موقعیت مکانی خوبی به منظور تردد در خیابان های اصلی شهر قرار داشته باشد، از لینک زیر کمک بگیرید:

http://www.armansafar.com/hotels/%D9%87%D8%AA%D9%84%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AA%D9%87%D8%B1%D8%A7%D9%86

همان طور که در نزدیکی شب یلدا تمام شهرهای کشور پر از جنب و جوش و ذوق و شوق مردمی می شود که برای یک شب طولانی کنار خانواده هایشان آماده می شوند، تهران نیز یکی از بهترین و زیباترین شب ها را در شب یلدا به خود می بیند.
در این جا به تصاویری از بازار تهران در آستانه ی شب یلدا نگاهی می اندازیم:

بازار تهران در آستانه ی شب یلدا
بازار تهران در آستانه ی شب یلدا
بازار تهران در آستانه ی شب یلدا
بازار تهران در آستانه ی شب یلدا
بازار تهران در آستانه ی شب یلدا
بازار تهران در آستانه ی شب یلدا
بازار تهران در آستانه ی شب یلدا
بازار تهران در آستانه ی شب یلدا
بازار تهران در آستانه ی شب یلدا
بازار تهران در آستانه ی شب یلدا
بازار تهران در آستانه ی شب یلدا
بازار تهران در آستانه ی شب یلدا
بازار تهران در آستانه ی شب یلدا
بازار تهران در آستانه ی شب یلدا
بازار تهران در آستانه ی شب یلدا
بازار تهران در آستانه ی شب یلدا
بازار تهران در آستانه ی شب یلدا
بازار تهران در آستانه ی شب یلدا
بازار تهران در آستانه ی شب یلدا
بازار تهران در آستانه ی شب یلدا

سال 96، مشهد عنوان پایتخت فرهنگ اسلامی را به خود اختصاص خواهد داد!

در اخبار می خوانیم که هیئت وزیران کشور با توجه به تصمیم اتخاذ شده در جهت انتخاب شهر مشهد به عنوان پایتخت فرهنگی اسلامی ایران در سال 1396 وظایف هر یک از دستگاه های مربوطه اجرایی را مشخص ساخته است.

پایتخت فرهنگی اسلامی ایران / مشهد
پایتخت فرهنگی اسلامی ایران / مشهد

متن کامل مصوبه ی هیئت وزیران به ترتیب زیر می باشد:

1-    به منظور معرفی توانمندی ها، غنای معنوی و فرهنگی و ارزش های اصیل اسلامی- ایرانی به کشورهای اسلامی و در جهت تحقق محورهای مورد نظر سازمان آیسسکو از جمله موضوعات «میراث، هویت فرهنگی اسلامی»، «تنوع فرهنگی برای ترویج خلاقیت و رسیدن به توسعه پایدار»، «گفتگو و اتحاد تمدن ها در روابط منطقه ای و بین المللی» و «فناوری اطلاعات و ارتباطات در خدمت توسعه پایدار در جهان اسلام»، تدوین محورهای برنامه ریزی و اجرای اقدامات ویژه مرتبط با انتخاب مشهد به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام با موضوعات «مشهد و تمدن خراسان بزرگ»، «طوس و جایگاه آن در تکوین و بسط اندیشه ایرانی – اسلامی» و «مشهد و اندیشه ایران شهری» و گردشگری فرهنگی به عنوان محورهای کلان فرهنگی مورد توجه قرار گیرد.
2-    شورای سیاستگذاری رویداد «مشهد، پایتخت فرهنگ اسلامی» با مسئولیت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی (رییس) و عضویت استاندار خراسان رضوی، نماینده تام الاختیار رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، معاون علمی – فرهنگی سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور، قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی، نماینده تام الاختیار رییس سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، شهردار مشهد، نماینده تام الاختیار وزیر امورخارجه، معاون وزیر راه و شهرسازی، معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، نماینده وزارت اطلاعات، دبیر کل کمیسیون ملی آیسسکو در جمهوری اسلامی ایران و مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی تشکیل می گردد. شورای مذکور مکلف است با رویکرد فرهنگی نسبت به تعیین سیاستها، تدوین برنامه های فرهنگی – اجتماعی و تهیه دستورالعمل های اداره جلسات مرتبط اقدام نماید.
3-    ستاد ملی شهرسازی رویداد «مشهد، پایتخت فرهنگ اسلامی» با مسئولیت وزیر راه و شهرسازی (رییس) و عضویت معاون شهرسازی و معماری وزارت راه و شهرسازی (دبیر شورا)، استاندار خراسان رضوی، نماینده تام الاختیار سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور، نماینده تام الاختیار رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی، معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و شهردار مشهد و با دعوت از دستگاه های اجرایی ذی ربط (حسب مورد) تشکیل می گردد. ستاد مذکور مکلف است نسبت به تدوین و هماهنگی برنامه های زیر ساختی فضایی – کالبدی مرتبط با موضوع اقدام نماید.
4-    ستاد برنامه ریزی و هماهنگی رویداد «مشهد، پایتخت فرهنگ اسلامی» با مسئولیت استاندار خراسان رضوی، به منظور اجرای سیاست ها و تصمیمات شورا و ستاد موضوع بندهای (2) و (3) این تصویب نامه تشکیل می گردد.
5-    به منظور حفاظت از شأن و جایگاه حرم مطهر امام رضا (ع) در سیمای شهری، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مکلف است با همکاری دبیرخانه شورای عالی شهرسازی و معماری، آستان قدس رضوی و سایر دستگاه های ذی ربط تا نیمه اول سال 1396 (2017 میلادی) نسبت به تعیین حریم منظری حرم مطهر رضوی و ابنیه تاریخی وابسته به آن و امکان سنجی ثبت جهانی محدوده حرم مطهر امام رضا (ع) اقدام نماید.
6-    سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مکلف است با همکاری شورا و ستاد موضوع بندهای (2) و (3) این تصویب نامه و سایر دستگاه های مربوط، نسبت به برگزاری نمایشگاه دوره ای حوزه تمدن خراسان بزرگ در دوران اسلامی اقدام نماید.
7-    کلیه مکاتبات در استان خراسان رضوی از زمان لازم الاجرا شدن این تصویب نامه تا پایان سال 1396 (2017 میلادی) با نشان “مشهد 1396 (2017 میلادی)” انجام خواهد شد.
8-    دستگاه های اجرایی ملی و استانداران مکلفند در اجرای برنامه های مرتبط با موضوع مشهد 1396 (2017 میلادی) مشارکت نموده و برنامه های مذکور را در اولویت قرار دهند.
9-    دستگاه های اجرایی مجازند با هماهنگی سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور، نسبت به جابجایی و هزینه تا ده درصد از اعتبارات ردیف های ملی متمرکز در ارتباط با پروژه های مصوب مشهد 1396 (2017) میلادی اقدام نمایند.
10-    سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور ردیف اعتباری متفرقه ویژه مشهد 1396 (2017 میلادی) را در لایحه بودجه سال 1396 کل کشور پیش بینی و پس از تصویب در مجلس شورای اسلامی در اختصاص اعتبار مربوط اقدام نماید.
11-    این تصویب نامه صرفاً تا پایان سال 1396 لازم الاجرا است.

اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس جمهور، این مصوبه را برای اجرا به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی – وزارت راه و شهرسازی – وزارت کشور – وزارت امورخارجه – وزارت اطلاعات – وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات – سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری- سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور ابلاغ کرد.

حقایق شگفت انگیز درباره کره ماه

آغاز دور جدید مأموریت های ناسا به منظور از سرگیری مطالعات کره ماه، باعث شده تا به بررسی خصوصیات شگفت انگیزی از کره ماه پرداخته شود که شاید تکرار همیشگی این حقایق، از میزان توجه، نسبت به ارزش های علمی آن کاسته باشد. در همین راستا مدار گرد اکتشافی ماه که طی هفته های اخیر به فضا پرتاب شد سطح ماه را با جزئیاتی بی سابقه، نقشه برداری و ثبت خواهد کرد و حتی قادر خواهد بود مسیر حرکت کاوشگرهایی را که تاکنون روی این کره، حرکت کرده اند، به ثبت برساند. مدار گرد دیگر این مأموریت نیز در دو مرحله با حفره shacketon در قطب جنوبی ماه برخورد خواهد کرد تا دانشمندان بتوانند مواد پرتابی حاصل از این برخورد را مورد مطالعه قرار دهند.

تمامی این هزینه ها و تلاش ها با هدف کشف اطلاعات بیشتر و جدیدتر از قمر زمین است تا دانشمندان بتوانند ساختار اصلی این کره، تاریخچه دقیق آن و احتمال وجود آب در حفره های تاریک و مرموز آن را هرچه دقیق تر بررسی کنند. نوشتار پیش روی تان برگردانی از مقاله نشریه Live science پس از آغاز مأموریت های جدید ناسا در راستای بازگرداندن انسان به کره ماه است که به معرفی 10 حقیقت شگفت انگیز در کره ماه پرداخته است.

به خواندن ادامه دهید

تاريخ ايران پس از اسلام

ایران در دوران خلیفه دوم، عمر بن خطاب، به تصرف عرب‌های مسلمان درآمد. پس از خلافت عمر، عثمان و علی، امویان حکومت کرده و پس از چندی ضعیف شدند و حکومت به عباسیان که از نوادگان عباس بن عبدالمطلب، عموی پیامبر، و از بنی هاشم بودند رسید. عباسیان به کمک ابومسلم خراسانی (بهزادان) و ایرانیان همیار او (سیاه جامگان)، خلافت را به دست آوردند اما بعد ابومسلم را کشتند. بعدها قیام‌هایی از جمله خیزش المقنع نیز علیه عباسیان صورت گرفت که سرکوب شد.

به خواندن ادامه دهید