موزه ملک

کتابخانه و موزه ملی ملک یکی از کتابخانه ‌های شهر تهران است. این مجموعه در سال ۱۳۱۶ توسط حسین آقا ملک تأسیس شد و به همراه املاک و مستغلاتش وقف آستان قدس رضوی شد. در تیر ماه ۱۳۲۳ نیز حسین آقا ملک قطعه زمین بزرگی را در باغ ملی تهران برای ساختمان جدید کتابخانه و موزه وقف کرد که کار احداث ساختمان جدید کتابخانه و موزه ملی ملک در سال ۱۳۶۴ آغاز و در ۱۳۷۵ به پایان رسید.

حسین آقا ملک
حسین آقا ملک

این مجموعه در خیابان امام خمینی تهران جنب ساختمان امور خارجه قرار دارد و به یکی از جاذبه های گردشگری تهران تبدیل شده است.
از نظر ساختار تشکیلاتی، موسسه کتابخانه و موزه ملی ملک موسسه ای غیر دولتی است که همچون سایر موسسات فرهنگی آستان قدس رضوی بر اساس وقف نامه زیر نظر مستقیم تولیت آستان قدس رضوی اداره می شود.
کتابخانه ملی ملک با داشتن ۱۹ هزار عنوان نسخه خطی نادر و نفیس، یکی از شش گنجینه بزرگ نسخ خطی ایران است. همچنین این کتابخانه دارای حدود ۷۰ هزار کتاب چاپی، ۳۴۰۰ کتاب چاپ سنگی و ۵۴۸ عنوان نشریه ادواری در ۴۰۰۰ مجلد است. بخش قابل توجهی از کتاب ‌های چاپی متعلق به پیش از سال ۱۳۲۰ خورشیدی هستند و در زمره نخستین کتاب ‌های چاپی ایران قرار می‌ گیرند. هزینه خرید کتاب های جدید این کتاب خانه از عواید این موزه تهیه می شود.
موزه موزه ملی ملک از شش مجموعه تشکیل شده ‌است:
مجموعه سکه شامل ۳ هزار قطعه سکه و مدال ایرانی از سده ششم پیش از میلاد تا دوران پهلوی و نیز سکه‌ هایی از یونان، جانشینان اسکندر، امپراتوری بیزانس، خلفای اسلامی و امپراتوری عثمانی
مجموعه آثار هنری شامل تابلوهای نقاشی هنرمندان به نام ایرانی مانند کمال الملک غفاری، لطفعلی صورتگر، هادی خان تجویدی و برخی نقاشان اروپایی و لوستر و مبلمان
مجموعه هنر لاکی شامل ۸۶ قطعه قلمدان، قاب آیینه و سرچسبدان که با نقاشی لاکی آراسته شده ‌اند و برخی شان حدود ۳۰۰ سال قدمت دارند.
مجموعه تمبر شامل هزاران قطعه تمبر از نخستین تمبرهای منتشر شده در ایران و جهان تا زمان حاضر.
مجموعه فرش شامل ۳۴ تخته قالی و قالیچه از نقاط مختلف ایران که بوسیله زبده ترین بافندگان دو سده اخیر بافته شده ‌اند.
مجموعه بانو ملک شامل تابلوهای نقاشی قاجاری، نسخه ‌های خطی، قلمدان، سرقلیان و آثار لاکی که تعدادشان به ۴۷ اثر می ‌رسد.

موزه ملک تهران
موزه ملک تهران
موزه ملک تهران
موزه ملک تهران

عاشقانه ی خانه شیخ بهایی

گزارش مصور این صفحه داستان مرد و زن عاشق پیشه اى است که در خانه شیخ بهایى، چیزى فراتر از ظاهر آراسته آن را جست و جو مى کنند. گویى ترجیع بند شیخ را به گوش جان شنیده اند.

“خرافاتى نیستم، اما وقتى به گذشته و سرنوشتى که برایمان رقم خورد فکر مى کنم، احساس مى کنم در وراى همه آن رخدادها، یک نیرو و یک اراده والا نهفته بود. چه شد که این خانه، آن همه حوادث ویرانگر را از سرگذراند و تاب آورد؟ فکرش را بکن، چهار صد سال! کم نیست.” “وقتى صدام موشک اندازى را شروع کرد، این محله زیر و زبر شد، خانه ها ویران شدند، ستون هاى مسجد جامع فروافتادند، طاق هاى بازار سلجوقى ازهم شکافتند، اما این خانه فقط شیشه هایش شکست! اصلا چه کسى ما تهرانى زاده ها را از آپارتمانمان در مونیخ به اصفهان کشاند و در خانه شیخ جا داد؟”

به خواندن ادامه دهید

تاریخ ایران پیش از اسلام

تاریخ ایران در این جا به چهار بخش اصلی تقسیم شده ‌است. با توجه به اینکه هر چه به تاریخ امروز (معاصر) نزدیک می‌شویم، بر اهمیت تاریخ افزوده می‌شود، در اینجا سعی شده ‌است که بیشتر به تاریخ نزدیک پرداخته شود، یعنی طبق یک سیر صعودی، هر چه مبحثی به تاریخ امروز نزدیک تر می‌شود، بیشتر به آن مبحث پرداخته شود.

پیش از تاریخ
دوره پیش از تاریخ خود به سه دوره تقسیم می‌شود که عبارت‌اند از: 1- دیرینه‌سنگی. 2- میان‌سنگی. 3- نوسنگی. دوران پارینه سنگی ایران به سه دوره پارینه سنگی آغازین، میانی، پایانی و یک دوره کوتاه بنام نوسنگی تقسیم می‌شود.

به خواندن ادامه دهید

ایران سرزمین آریاییان

ایران با نام رسمی جمهوری اسلامی ایران کشوری در جنوب غربی آسیا و در منطقهٔ خاورمیانه با 1.648.195 کیلومترمربع وسعت (هجدهم در جهان) و بر پایهٔ سرشماری سال 1390 حدود 76.091.000 نفر جمعیت است. پایتخت، بزرگ‌ترین شهر و مرکز سیاسی ایران، تهران است.

ایران از شمال با جمهوری آذربایجان، ارمنستان و ترکمنستان، از شرق با افغانستان و پاکستان و از غرب با ترکیه و عراق همسایه ‌است و همچنین از شمال به دریای خزر و از جنوب به خلیج فارس و دریای عمان محدود می‌شود، که دو منطقهٔ نخست از مناطق مهم استخراج نفت و گاز در جهان هستند. کشور ایران با سابقه طولانی در حوزه‌های تمدنی ماوراءالنهر و بین‌النهرین در قلب فلات مشهور ایران و در حوزه غربی قاره پهناور آسیا در منطقه‌ای که اکنون به خاورمیانه شهرت دارد، واقع است.

به خواندن ادامه دهید

شش هنرمند ایرانی به عنوان استادان جهانی انتخاب شدند

کمیته سازماندهی نخبگان یا اساتید جهانی تحت حمایت وزارت امور خارجه کره جنوبی، اقدام به معرفی و شناسایی هنرمندان پیشکسوت کشورمان در رشته های مختلف هنرهای تجسمی جهت انتخاب اساتید جهانی سال 2011 کرده است.

به گزارش روابط عمومی موزه هنرهای معاصر تهران، کشور کره جنوبی به عنوان یک کشور توسعه یافته و یکی از کشورهایی که بر اساس شاخص های توسعه یافتگی در نظام بین المللی معرفی گردیده است در غالب سیاست های فرهنگی، توجه ویژه خود را به سوی همکاری های بین المللی با هدف شناسایی فرهنگ های مختلف و همچنین معرفی شاخص های فرهنگی کشورهای دیگر معطوف نموده است.

در همین راستا این نمایندگی با هدف معرفی و شناسایی جوانب مختلف فرهنگ های جهانی و با برگزاری برنامه های متنوع فرهنگی و جشنواره 2011 با حضور هنرمندان و نخبگان فرهنگی و هنری سایر کشورها در شهر سئول اقدام به معرفی و دعوت از هنرمندان رشته های مختلف به خصوص هنرمندان هنرهای تجسمی کرده است.

شایان ذکر است تاکنون 180 هنرمند به عنوان استاد جهانی از 56 کشور دنیا از سوی این کمیته انتخاب و جهت حضور در جشنواره های فرهنگی دعوت به عمل آمده است که از ایران عباس جمال پور و محمدباقر آقامیری در رشته نگارگری، افشین شاهرودی در رشته عکاسی، فرشید مثقالی و قباد شیوا در رشته گرافیک و محمد سلحشور در رشته خوشنویسی به عنوان استادان جهانی انتخاب شده اند که گواهینامه آنان برای اعطاء به این هنرمندان به موزه هنرهای معاصرتهران ارسال گردیده است.

6 نکته برای عکاسی در شب

عکاسی در شب می‌تواند عکس‌هایی زیبا و دیدنی را برایتان به ارمغان بیاورد. خیابان‌های شهر در رنگارنگ‌ترین زمانشان هستند، هنگامی که چراغ‌های رنگارنگ خیابان‌ها روشن هستند. غروب آفتاب رنگ‌های درخشانی را می‌سازد که می‌تواند منظره‌ی زیبایی را برایتان به منظور عکاسی در شب ایجاد کند. شما می‌توانید عکس‌های در نور کم شب را به کمک یک اس‌ال‌آر و کیت‌لنزی که به همراه آن گرفته‌اید بگیرید. همه اس‌ال‌آرها نیازهای مقدماتی برای عکاسی در شب را دارند. دوربین‌های کامپکت «فشار بده و بگیر» یا point and shot که دارای تنظیمات دستی باشند نیز می‌توانند برای این‌کار استفاده شوند. در ادامه چند نکته مقدماتی برای گرفتن عکسهای زیبا در شب و یا نور کم ارائه می‌شود.

آیین‌های نوروز

خانه‌تکانی
خانه‌تکانی یکی از آیین‌های نوروزی است که مردم بیشتر مناطقی که نوروز را جشن می‌گیرند به آن پایبندند. در این آیین، تمام خانه و وسایل آن در آستانه نوروز گردگیری، شستشو و تمیز می‌شوند. این آیین در کشورهای مختلف از جمله ایران، تاجیکستان و افغانستان برگزار می‌شود.

 

 

آتش‌افروزی
رسم افروختن آتش، از زمان‌های کهن در مناطق نوروز متداول شده است. در ایران، جمهوری آذربایجان و بخش‌هایی از افغانستان، این رسم به‌ صورت روشن کردن آتش در شب آخرین چهارشنبه سال متداول است. این مراسم چهارشنبه‌سوری نام دارد. پریدن از روی آتش در ایام نوروز در ترکمنستان نیز رایج است. همچنین رسم افروختن آتش در بامداد نوروز بر پشت بام‌ها در میان برخی از زرتشتیان (از جمله در برخی از روستاهای یزد در ایران) مرسوم است.

به خواندن ادامه دهید