Loading...
ایرانگردی

ایرانگردی؛ نوروز گردی در طبس

کال جنی

بر خلاف آنچه تصور می شود طبس یک کویر بی آب و علف نیست درست است که طبس با کویر همسایه است اما این دلیل نمی شود که جاذبه طبیعی نداشته باشد و عاری از هر گونه سرزندگی طبیعت باشد. در طبس انواع جاذبه ها برای طبیعت گردی وجود دارند که می تواند میزبان تور نوروز ۹۸ باشد. در این نوشته به معرفی جاذبه هایی که در طبس در انتظارتان هستند می پردازیم.

جاذبه های گردشگری طبس

طبس شهری زیبا و پر از جاذبه است که در نوروز به اوج زیبایی اش می رسد معمولا در فصول گرم سال شهرهایی که در نواحی کویری هستند چندان دلچسب نیستند اما در آغاز بهار از هر جای دیگری زیباترند.

باغ گلشن طبس
این باغ از نادرترین باغ های ایرانی است که به صورت دائمی آب جاری در آن جریان دارد. باغ گلشن در دسته باغ های طبقاتی قرار می گیرد. حوضی بزرگی در وسط باغ قرار گرفته که معمولا پلیکان هایی در آن شنا می کنند. پوشش گیاهی این باغ متنوع است و انواع گل و گیاهان سازگار با اقلیم های متفاوت آب و هوایی در باغ گلشن وجود دارند.

باغ گلشن که با توجه به قرار گرفتنش در خیابان تاریخی گلشن به همین نام مشهور است، اوایل قرن سیزدهم هجری قمری یعنی اواخر حکومت لطف‌علی خان زند و در بحبوحه‌ی به قدرت رسیدن آغامحمدخان قاجار و به دستور امیر محمدحسن خان عرب زنگویی، حاکم تون (فردوس) و طبس ساخته شده است.

باغ گلشن
باغ گلشن

باغ گلشن که مساحتی در حدود هفت هکتار دارد، با طولی در حدود ۲۶۶ متر و عرضی در حدود ۲۶۰ متر، تقریبا مربع‌ شکل است. دو خیابان اصلی متقاطع، محوطه‌ی باغ را به چهار مربع بزرگ تقسیم کرده‌اند و هر یک از این مربع‌ها با گذرگاه‌های کوچک به چهار کرت تقسیم شده‌اند. در میان این باغ، استخر نسبتا بزرگی وجود دارد که دارای سه فواره‌ی طبیعی است.

انواع درختان نخل تزئینی، کاج، نارنج، پرتقال، انگور و انواع گل های زینتی، این باغ را به یکی از بی نظیرترین و رویایی ترین باغ های کشور تبدیل کرده است.

امامزاده حسین بن موسی الکاظم (ع)
در طبس امکان گردشگری مذهبی و تاریخی هم وجود دارد، امامزاده حسین بن موسی الکاظم (ع) از جمله امامزادگانی است که مورخان آن را از فرزندان بلافصل امام موسی کاظم (ع) دانسته اند. با توجه به برخی از اسناد، زمان بنای اولیه مزار این امامزاده در قرن پنجم هجری بوده است.

این امامزاده فضایی بسیار وسیع و زیبا دارد و اغلب مسافرانی که قصد سفر به مشهد مقدس را دارند، حتما شبی را در جوار برادر امام رضا (ع) به صبح خواهند رساند. فضای این امامزاده با درختان نخل به زیبای تزئین شده و حوض ها و فواره ها فضایی بسیار زیبا ایجاد کرده است.

چشمه آب گرم و سرد مرتضی علی
چشمه های آب گرم در هر جایی پیدا نمی شوند و طبس یکی از آنها را دارد که موقعیت خوبی را برای جذب گردشگر به دست آورده است. چشمه آبگرم «مرتضی علی» در فاصله 27 کیلومتری طبس و در مسیر گردشگری روستای «خرو» واقع شده است.

از عجایب این چشمه وجود آب گرم و آب سرد در کنار هم است که باعث حیرت بازدید کنندگان می شود. وقتی در دل کویر دو چشمه آب گرم و آب سرد در کنار هم باشند جای تعجب هم دارد! برای رسیدن به چشمه آب گرم طبس لازم است مقداری از مسیر را پیاده روی کنید که خود این موضوع بر جذابیت سفر می افزاید و هم اینکه باعث شده تا طبیعت منطقه از بین نرود.

چشمه آب گرم و سرد مرتضی علی
چشمه آب گرم و سرد مرتضی علی

از ترکیب آب این دو چشمه سرد و گرم رودخانه ای بوجود آمده اما به دلیل ساختاری که آب گرم و سرد دارند تا مسیری حدود ۳۰۰ متری با هم محلوط نمی شوند و جدا از هم در یک مسیر حرکت می کنند. اگر به داخل رودخانه بروید می شود یک پا را در آب سرد و یکی را هم در آب گرم بگذارید. چنین پدیده ای در کمتر جایی از ایران و جهان می توان مشاهده کرد.

طاق شاه عباسی
در نزدیکی چشمه آبگرم طبس می توانید بنایی تاریخی یا بهتر است بگوییم سدی تاریخی را ببینید که به طاق شاه عباسی سا سد شاه عباسی مشهور است.

این سد ارتفاعی ۶۰ متری دارد که لقب قدیمی ترین و بزرگترین سد قوسی جهان را به خود اختصاص داده است. این سد به مدت ۵۵۰ سال بلندترین سد دنیا بوده!

اما سد شاه عباسی یک لقب دیگر هم دارد که هنوز هیچ سدی موفق به تصاحب آن نشده است: نازکترین سد جهان که به خاطر عرض تاج یک متری اش به این نام شناخته می شود!‬

کال جنی
طبسی ها دره ای دارند که از گراندکنیون هم مشهورتر است. کال جنی یا دره جن ها نامی است که بر این دره عجیب نهاده اند. کال جنی در ۳۵ کیلومتری طبس قرار گرفته و ساختار عجیبی دارد که هر کسی را به وحشت می اندازد خصوصا اگر شب از آن دیدن کند!

مردم محلی به دلیل ساختار وحشتناک دره و صداهایی که در آن تولید می شود به آن دره جن ها می گویند و پیشنهاد می کنند به هیچ وجه شب را آنجا نمانید.

کال جنی
کال جنی

دره دارای دیواره های بلند و پرشیب است که در طول این دره بر اثر فرسایش باد و آب، نقوش و پستی و بلندیهای شگرف و زیبایی ایجاد شده است. وجود تونل ها و خانه هایی بنام خانه گبرها در دل دیواره ها که برای سکنای زرتشتیان زمان خود ساخته شده است از دیگر جدابیتهای این دره است.

در طبس جاذبه های دیگری هم وجود دارند که در نوشته های بعدی به معرفی آنها می پردازیم.