Loading...
خواندنی ها

جاذبه های طبیعی ایران؛ دریاچه نمک حوض سلطان قم

دریاچه حوض سلطان

هر چیزی که غیر عادی باشد مورد توجه قرار خواهد گرفت درست مثل دریاچه نمک حوض سلطان که به دلیل عیر عادی بودن در بین این همه دریاچه ایران شناخته شده است و محبوب علاقمندان به ایرانگردی.

این دریاچه در شمال شهر قم واقع شده و چون جواهری در دل کویر میدرخشد. دریاچه های نمک به دلیل املاحی که دارند در ساعاتی از روز درست مثل آیینه عمل می کنند و تصاویر را منعکس میکنند خصوصا اگر آسمان ابری باشد مناظر خارق العاده ای پدید می آورند. همچنین آن قسمت هایی از دریاچه نمک که زمانی آب داشته و حالا خشک شده اند نیز به دلیل خشک شدن آب اشکال زیبایی به وجود می آید که بسیار دیدنی هستند.

وقتی صحبت از انعکاس تصویر می شود خاصیت آیینه ای دریاچه حوض سلطان قم آنرا به بزرگترین آیینه ایران بدل کرده است. این ابر آیینه در ۴۰ کیلومتری شمال قم و ۸۵ کیلومتری جنوب تهران قرار گرفته است که بزرگراه خلیج فارس از نزدیکی آن میگذرد.

دریاچه حوض سلطان نام های دیگری نیز دارد که بین مردم محلی از دیبرباز رایج بوده و هنوز هم بسیاری این دریاچه را با این اسامی میشناسند. از جمله این نام ها می توان به دریاچه ساوه قم و دریاچه شاهی اشاره کرد.

مساحت دریاچه حدود ۲۴۰ هکتار برآورد شده است که در جنوب رشته کوه های البرز قرار گرفته است. آنچه که مسلم است وسعت دریاچه در فصول و حتی سالهای مختلف متفاوت است و کاملا به بارندگی مربوط می شود و سالهای پر بارش وسعت بیشتری دارد.

دریاچه از لحاظ ساختار زمین شناسی به این صورت است که از دو ابر چاله بزرگ تشکیل شده است و چاله غربی به نام حوض سلطان و چاله شرقی به نام حوض مره است که این دو چاله به وسیله آبراهی به هم متصل هستند و در مواقعی که سطح آب پایین است به وضوح میتوان ساختار آن را مشاهد کرد.

در طول زمان آبگیری دریاچه ابتدا چاله مره پر آب میشود و سپس آب اضافی از همان آبراهی که اشاره شد وارد حوض سلطان می شود و آبگیری صورت می گیرد.

شاید دلیل اصلی اینکه دریاچه این همه نمک دارد رودهایی باشند که آنرا تغذیه می کنند. چندین رودخانه بزرگ و کوچک به دریاچه وارد می شوند آنها با گذر از اراضی شور که در منظقه وجود دارند با خود نمک و املاج بسیاری را حمل می کنند و در بستر دریاچه تخلیه می کنند به این ترتیب تا زمانی که این رودها به حوض سلطان آبرسانی می کنند بر شوری آن افزوده می شود. از جمله این رودها می توان به رود شور و قره چای اشاره کرد.

دریاچه نمک حوض سلطان
دریاچه نمک حوض سلطان

دریاچه ساوه نام دیگری است که به دریاچه الصاق می شود. هر چه باشد این دریاچه بازمانده دریای بزرگ ساوه است که روزگاری منطقه را در بر گرفته بوده. علاوه بر اینکه دریاچه جایی برای لذت بردن از زیبایی طبیعت و گردشگری است. سالانه میزان زیادی نمک از این دریاچه استخراج می شود.

اگر تصمیم گرفتید که از این دریاچه بازدید کنید توجه داشته باشید که با خودرو تا جایی بروید که قبل از مشا رفته اند و آثارش مشخص است. خاک شور دریاچه به شکلی است که کاملا خشک دیده می شود اما به محض اینکه روی آن قدم بگذارید به گل می نیشنید این هم از غافلگیری هایی است که دریاچه دارد. اگر ماشینتان به گل بنشیند کارتان بسیار دشوار خواهد بود. همینطور کفش و لباس مناسب با خود داشته باشید چرا که وسوسه می شوید تا قلب دریاچه پیش بروید تا مناظر بی نظیرتری ببیندی همین موقع است که متوجه می شوید کفش و لباستان پر از گل شور شده که به راحتی هم پاک نمی شود.

با اینکه دریاچه پر از نمک است اما پرندگان بی تفاوت از کنار آن نمیگذرند و چندین گونه مهاجر و بومی در آنجا حضور دارند. هوبره، انواع کبوتر و پرندگان مهاجر نظیر غاز خاکستری، آنقوت، لک لک، انواع عقاب و غیره را می توان در زمره پرندگان حوض سلطان جای داد.

خرگوش، موش صحرایی، روباه، آهو، انواع مارها و سوسمارها نیر در اطراف دریاچه زندگی می کنند و اگر دقت کنید آنها را خواهید دید.