Loading...
کوهنوردی

طبیعت گردی: معرفی دریاچه نئور

دریاچه نئور

ایران سراسر جاذبه است، چه در شهرهای آن دنبال تفریح و گردشگری باشید و چه در دشت هایش همواره چیزی برای تماشا و لذت بردن وجود دارد. ایرانگردی خودش سفری است که پایانی ندارد. جاذبه های تاریخی و طبیعی ایران به قدری هستند که بک عمر برای دیدن همه آنها کم است.

قرار است در این نوشته دریاچه نئور را بررسی کنیم و سفری نوشتاری به این دریاچه زیبا داشته باشیم. دریاچه نئور در مسیر اردبیل به سمت خلخال قرار گرفته است یعنی اینکه از هر دوی این شهر های می توانید به آنجا سفر کنید.

متوسط عمق دریاچه حدودا ۵ متر است و مساحتی بالغ بر ۲۱۰ هکتار دارد که شرایط را برای زیست آبزیان و پرندگان مهاجر و خزندگان فراهم آورده است. در اینجا دنیایی از حیات وحش وجود دارد که هنوز هم بکر مانده است! ماهی های دریاچه پیش از شروع زمستان صید می شوند و دلیلش هم این است که در زمستان ها دریاچه یخ میزند و اگر صید نشوند هم قادر به بقا در زیر لایه های ضخیم یخ نیستند!

برای انکه این دریاچه خالی از ماهی نباشد دوباره در آغاز بهار ماهی های کوچک پرورشی در نئور رها می شوند تا همچنان چرخه زیست محیطی به کار خودش ادامه دهد.

آب دریاچه را چشمه های زلالی که از کوهستان سرچشمه میگیرند تامین میکند اما نباید از آب حاصل از بارندگی هم چشم پوشی کرد و اگر این بارندگی ها نباشند آب دریاچه به میزان قابل ملاحظه ای کاهی میابد.

پوشش گیاهی در اطراف و داخل دریاچه نئور از تنوع بالایی برخوردار است.گیاهان خشکی زی و آبزی از جمله شبدر، بابونه، بومادران، آلاله، نعناع کوهی است که از جمله گیاهان دارویی این ناحیه هستند که می شود به آنها اشاره کرد. این پوشش گیاهی غنی باعث شده تا جانداران بسیاری از جمله پرندگان مهاجر که ضیافتی برای آنها برپاست به نئو مهاجرت کنند.

دریاچه نئور
دریاچه نئور

این منظقه جزو مناظق شکار ممنوع است و در صورتی که کسی اقدام به شکار پرندگان کند طبق قوانین مجازات خواهد شد.

دریاچه نئور در ۴۸ کیلومتری جنوب شرقی اردبیل به سمت خلخال واقع شده که از دو طرف می توان به آنجا سفر کرد. ده بودالالو که در ۴۰ کیلومتری مسیر اردبیل به خلخال است همان جایی است که باید از مسیر اصلی خارج شد و سپس جاده فرعی که به سمت بالای کوه میرود را باید طی کرد تا به دریاچه رسید.

در این منظقه انواع تفریحات را می شود انجام داد از پیاده روی در طبیعت گرفته تا اردو زدن و یک پیکنیک خانوادگی … آنهایی که عشق کوه دارند به راحتی به کوهستان دسترسی دارند و میتوانند مسیر زیبای بهاره نئور به سوباتان را بپیمایند. این مسیر از معروف ترین مسیرهای طبیعت گردی شمال کشور است که هر طبیعت گرد باید آنرا بپیماید!

اگر نمیخواهید با چالش باران و گل آلود بودن جاده روبرو شوید بهتر است تابستان که بارندگی کمتر است راهی نئور شوید. یادتان باشد که در این منطقه امکانات رفاحی و اقامتی وجود ندارد و تمام تجهیزات سفر را همراه خود داشته باشید. حتی اگر قصد سفری یک روزه هم دارید با این وجود وسایل دو روز و شب ماندن در طبیعت را با خود داشته باشید بی شک با دیدن این مناظر بکر فکر بازگشت به شهر از سرتان بیرون خواهد رفت.