Loading...
خواندنی ها

سفر به بکرترین مقاصدی که از چشم گردشگران به دور مانده است!

کوهستان های تاجیکستان

اگر دنبال مقصدی بکر هستید که هنوز طبیعتش زیر پای توریست ها له نشده و همچنان هویت ملی و فرهنگی خود را دارد تا دیر نشده راهی تاجیکستان شوید. این کشور آنقدر بکر است که هوای پاکی دارد و هیچ آلودگی در آن مشاهده نمی شود و از همه مهمتر طبیعت تاجیکستان است که مناظر بکر آن هر کسی را جادو می کنند.

اگر کمی ماجراجو باشید و اهل پیاده روی میتوانید به میان عشایر این کشور بروید و از نزدیک ببینید آنها چطور در قرن ۲۱ هنوز هم به روش های باستانی با طبیعت دست و پنجه نرم می کنند …

تاجیکستان کشوری کوهستانی است و با کشورهای افغانستان، چین، ازبکستان و قرقیزستان هم مرز است.

اگر علاقه مند به طبیعت های بکر هستید از کوهستان های فان (The Fann Mountains) شروع کنید و در ادامه مسیرتان از دره یاگنوب (Yagnob Valley)، پامیرز (The Pamirs)، باچور (Bachor) و پیک انجلز (Pik Engels) گذر کنید.

اگر بخواهید به صورت همزمان از یک نقطه کشورهای افغانستان، چین و پاکستان را ببینید باید راهی شهر شیماک (Shimak) تاجیکستان شوید. این شهر موقعیت عالی برای دیدن ۳ کشور دیگر دارد.

این کشور در گذشته مسیر جاده ابریشم بوده پس تنوع فرهنگی در آن بالا است. در قسمت های شرقی منطقه the GBAO می توانید به دیدن عشایر قرقیز (Kyrgyz nomads) بروید. در دره واخان (the Wakhan Valley) با مردم واخی روبرو خواهید شد که جزو مردم مسلمان این ناحیه هستند و زبان مخصوص به خود را به نام زبان واکی (Wahki language) دارند.

در منطقه خورونگ با مردمی روبرو می شوید که به پامیری مشهور هستند و حتی زبانی متفاوت تر از زبان مردم تاجیک دارند. مردم بارتانگیس (The Bartangis) در میان دره زیبا و زلزله زده بارتانگ (Bartang Valley) زندگی می کنند که به زبان بارتانگی نیز صحبت می کنند. اگر به دنبال اقوامی هستید که تاجیک هستند باید به غرب تاجیکستان سفر کنید.

مردم تاجیکستان
مردم تاجیکستان

تاجیکستان شهر های بسیاری دارد که برای سفر مقصد خوبی هستند از آنها می توانی به معروفترینشان که دوشنبه (Dushanbe)، خوروگ (Khorog)، خوجاند (Khujand)، پنجیکینت (Penjikient)، مرغاب (Murghab) هستند اشاره کرد.

هنوز هم در شهرهای تاجیکی چایخانه های به سبک قدیمی براهند و میتوانید در طول سفرتان در آنها لحتی استراحت کنید و چایی بنوشید.

اگر خاطرات مسافران تاجیکستان را خوانده باشید، بهترین خاطرات اکثر گردشگران مهمان نوازی مردم تاجیک بوده است. از دعوت به یک فنجان چای در بعد از ظهر و تماشای طبیعت بی کران این ناحیه گرفته تا پذیرایی بیش از حد این مردم، شما را متعجب خواهد کرد. اگر تا حالا فکر می کردید ما ایرانی ها مهمان نوازیم معلوم است به تاجیکستان نرفته اید!

پیاده روی در ارتفاعات بالا، دوچرخه سواری در جاده هایی که از میان بزرگراه پامیر می گذرد، کایاک سواری در میان دریاچه های کریستالی با آب های شفاف و واضح، اسکی بر روی برف های منطقه یا پیاده روی برای تماشای یخچال های طبیعی از دیگر جاذبه ها و دلایل سفر به تاجیکستان هستند.