Loading...
ایرانگردی

تعطیلات نوروزی کجا بریم؟

مشهد

برنامه های عید نوروز و تعطیلات سال نوی ما ایرانی ها معمولا از اسفند ماه شروع می شود. خانه تکانی قبل از عید، خرید میوه و آجیل و شیرینی، برنامه ریزی سفر نوروزی و بسیاری از کارهای دیگر، درست مثل مجریان تور نوروز ۹۸ که از اوایل زمستان برای تدارک این سفر دست به کار شده اند. در واقع اسفند، ماه برنامه ریزی برای استاراحتی ده پانزده روزه است.

معمولا مسافران نوروزی دو دسته اند آنهایی که سنتی سفر می کنند و آنهایی که مدرن سفر می کنند. سفر سنتی به آن معنای سفر با اسب و شتر نیست. سفر سنتی یعنی کسانی که هر ساله برنامه سفر نوروزی شان به ولایت یا زادگاهشان و دیدار فامیل و اقوام است. اما دسته سفرهای مدرن به مقصد خاصی محدود نمی شوند و هر ساله سعی دارند از شهر یا کشور جدیدی دیدن کنند. البته این هم گردشگری است و هم سفر نوروزی. بیشتر نسل جوانتر مخاطب این نوع مسافرت هستند.

کشور ما آنقدر جاذبه طبیعی و تاریخی دارد که میتوان در آن سالها گشت و باز هم سفر تکراری نشود. کشور پهناور و چهار فصلی مثل ایران همه نوع جاذبه تفریحی و آب و هوایی دارد. درست زمانی که در قسمتی از ایران مردم کاپشن به تن و شال و کلاه کرده اند در بخش از آن می شود در سواحل آفتاب گرفت و آبتنی کرد …

آذربایجان غربی، مقصد سفر نورورزی

آذربایجان غربی
آذربایجان غربی

در آغاز بهار که همزمان با نوروز است طبیعت زنده شده و رنگ تازه ای به خود میگیرد. دریاچه ارومیه مقصد مناسبی برای سفر نورورزی است. اگرچه هنوز هوا در این منظقه سرد است و نیاز به تجهیزات گرم دارید اما گشت و گذار در میان دشت های سرسبز ارومیه تجربه ای است که به این سادگی ها به دست نخواهد آمد.

ارومیه علاوه بر طبیعت بکر آثار تاریخی بسیاری هم دارد. برخی ازمورخان معتقدند ارومیه زادگاه زرتشت است و هنوز هم آتشکده های بسیاری در این استان وجود دارند که پیشینه ای هزاران ساله دارند.

اگر آذربایجان غربی را برای سفر نوروزی انتخاب کردید؛ دریاچه ارومیه، آبشار شملکان ارومیه، غار کهریز، جزیره اشک، پیست اسکی خوشاکوه، غار تمتمان، کوه دالامپر، پارک تخم مرغی ارومیه، سد شهر چای، آبشار سوله دوکل، چشمه آبگرم هفت آباد و ییلاق سیلوانا، قلعه هلاکوخان، قلعه اسماعیل آقا، کلیسای سورپ پطروس، کلیسای مارگیوگیز، کلیسای ننه مریم، مسجد منار، بنای سه گنبد، مدرسه هدایت و قلعه بردوک گزینه هایی هستند که برای بازدید پیش روی شما هستند.

قزوین، رتبه اول آثار تاریخی در ایران

قزوین
قزوین

اگر از دوست داران سفر در تاریخ هستید و آثار تاریخی آذربایجان غربی نتوانسته توجه شما را جلب کند احتمالا قزوین مقصد سفر مناسب تری است. چرا که بیشترین آثار تاریخی را در خود دارد.

قزوین استان کوچکی از نظر وسعت است اما نامش به بلندای تاریخ یک کشور پر آوازه است. قزوین پایتخت خوش نویسی و شهر آب انبارها نامیده می شود و به دلیل داشتن باغستان های وسیع، لقب شهر پاک ایران را هم به خودش اختصاص داده است.

قزوینی ها غذاهای متنوعی دارند که شاید معروفترین شان قیمه نثار باشد و در سفر به این شهر خوردن آنرا فراموش نکنید. سوقاتی هایی که میشود از قزوین به ارمغان آورد شامل منبت کاری، نقاشی پشت شیشه و خوش نویسی و خطاطی می شوند که همگی جزو سوقاتی های ماندگارند.

خیابان سپه قزوین که یکی از قدیمیترین خیابان های ایران است جایی برای قدم زدن در تاریخ است. پارک ملی باراجین نیز بزرگترین جاذبه طبیعی قزوین است.

قلعه الموت، سرای سعدالسلطنه که بزرگ ترین کاروانسراهای سرپوشیده دنیاست، آب انبار سردار بزرگ که بزرگ ترین آب انبار تک گنبدی جهان است، کلیسای کانتور که کوچک ترین کلیسای ایران نامیده می شود، همچنین تپه زاغه، دریاچه بی نظیر اوان، حمام و موزه قجر، موزه چهلستون، حسینیه امینی ها، درخت خونبار زرآباد و برج های دوقلوی خرقان از جمله جاذبه های گردشگری شهر و استان قزوین است.

سفر نوروزی به مشهد

مشهد
مشهد

سفر به مشهد ماجرای یک تیر و چند نشان است. در مشهد هم تفریحات و جاذبه تفریحی وجود دارد هم اینکه امکان زیارت! گردشگری مذهبی در مشهد آنچنان قدرتمند است، که کمتر نامی از آثار تاریخی و جاذبه های طبیعی مشهد به میان میآید. بازدید از موزه و مقبره مشاهیری چون فردوسی که از بزرگان ادب پارسی هستند یا نادرشاه افشار که یکی از قدرتمند ترین شاهان ایرانی بوده گزینه های خوبی برای یک سفر سیاحتی زیارتی هستند.

مشهد علاوه بر جاذبه مذهبی حرم امام هشتم شیعیان دیدنی های دیگر بسیاری دارد که مهمترین آنها عبارت انداز: مجموعه سنگ بست که قدیمی ترین اثر معماری اسلامی بر جای مانده در خراسان است، بنای هارونیه که تنها بنای باقی مانده از شهر ویران شده توس است، مدرسه دودر که از زیباترین و اصیل ترین نمونه های معماری عصرتیموریان است، خانه تاریخی حاج ملک، آرامگاه نادرشاه، حمام مهدی قلی بیک و موزه مردم شناسی، مقبره پیر پالاندوز، مسجد گوهرشاد، زادگاه فردوسی، بوستان هفت حوض، پارک وکیل آباد، مدرسه پری زاد، مسجد ۷۲ تن و تفریحگاه کوه سنگی و ییلاق اخلمد.