Loading...
ایرانگردی

ژئوپارک طبس در راه جهانی شدن

ژئوپارک طبس

در سرزمین ایران مناطقی که از لحاظ زمین شناسی پدیده باشند کم نیستند. در اقصی نقاط کشور می توان جاهایی را پیدا کرد که از لحاظ زمین شناسی ارزش مطالعه و تحقیق دارند. از جمله آنها می توان به ژئوپارک طبس در غرب استان خراسان جنوبی اشاره کرد که به همت مردم بومی در راه جهانی شدن است.
ژئو پارک به مناطقی مشخص گفته می شود که از لحاظ زمین شناسی خاص و کمیاب هستند و مورد مطالعه کارشناسان واقع می شوند. این مناطق که کاملا محافظت شده هستند علاوه بر پدیده های زمین شناسی دارای جاذبه‌های طبیعی، تاریخی و فرهنگی ارزشمند نیز هستند.

روستای اصفهک طبس
روستای اصفهک طبس

منطقه ی طبس از عجیب ترین ویژگیهای زمین شناسی برخوردار است به طوری که تیمی از اساتید و دانشجویان زمین شناسی با کمک مردم بومی قصد دارند این مناطق را در فهرست ژئوپارک جهانی به ثبت برسانند. پیش تر مردم قشم موفق شدند ژئوپارک قشم را به عنوان اولین ژئوپارک در ایران و خاورمیانه در یونسکو ثبت کنند. حال نوبت به طبس رسیده است.
در این راستا با همت کارشناسان و اهالی طبس قرار است اول هر کدام از این سایتها ملی شده و پس از آن نام ژئوپارک طبس ثبت جهانی شود. در این رابطه علیرضا امری کاظمی عضو شورای عالی ژئوپارکهای جهانی یونسکو و پروفسور مارتینی رئیس شورای عالی ژئوپارکهای جهانی یونسکو هم ضمن بازدید از این سایتها قول کمک در راه جهانی شدن ژئوپارک طبس را داده اند.
در اجرای این پروژه ی ملی وصال یحیی شیبانی مدیر ژئوپارک طبس، عضو هیات علمی دانشگاه پیام نور این شهرستان و نماینده ی معاونت استانداری و فرمانداری ویژه ی طبس در امور جهانی شدن ژئوپارک است که موسویان از منابع طبیعی طبس، قنبری، رحمانی و زمانیان از دانشجویانش در دانشگاه پیام نور در حوزه ی تدوین پرونده ی ژئوپارک تلاش می کند.
شیبانی در رابطه با پروژه ی ژئوپارک طبس به خبرگزاری مهر گفت: “از سال ۸۸ که به طبس آمدم شروع به مطالعه درباره ی سایتهای زمین شناسی شهرستان کردم. چون ژئوپارک اولین چیزی که باید داشته باشد یک میراث زمین شناختی است در کنارش نیز می تواند پدیده های فرهنگی و طبیعی نیز داشته باشد و طبس این شرایط را با هم دارد. مطالعات اولیه را آغاز کردیم مرحله ی اول شناسایی و نامگذاری ژئوسایتها بود. لوگوی ژئوپارک نیز رونمایی شدذ همچنین کتاب میراث زمین شناختی طبس را نیز آماده چاپ کرده ایم که در اردیبهشت ماه سال دیگر رونمایی می شود.”
ایشان درباره ی همکاری اداره های دیگر شهرستان مانند میراث فرهنگی، محیط زیست و یا منابع طبیعی با ژئوپارک نیز گفت: “ژئوپارک باید تحت حمایت حاکمیت محلی باشد، اما میراث فرهنگی همکاری زیادی ندارد. ما انتظار داشتیم در پرونده ی ثبت ملی منطقه ای مانند کال جنی، حداقل نامی از ژئوپارک می بردند. در مقابل آن فرمانداری طبس نهایت همکاری را با ما دارد. از سوی دیگر با محیط زیست نیز در پروژه یوزپلنگ آسیایی همکاری خواهیم کرد. در کارگروهی که داریم آقای موسویان نماینده منابع طیبعی هستند.”
در این راه شیبانی و تیمش با مشکلاتی روبه رو بودند که یکی از آنها عدم درک پروژه از سوی مردم بومی بوده است. به گفته ی او طی یک سال تلاش در این منطقه و توضیح دادن به مردم و مسئولان محلی آنها تصور می کردند که مفهوم ژئوپارک یک بحث تخصصی است که نباید در ان وارد شوند. درحالی که وقتی پرفسور مارتینی در فرمانداری سخنرانی داشت اعلام کرد که پایه و اساس ژئوپارک به زمین شناسی مربوط می شود اما ژئوپارک مسائلی فرهنگ و هنر، آموزش جوامع محلی و غیره را نیز مد نظر دارد. طبق نظر او حتی امامزاده ای که در طبس هست نیز می تواند در پرونده ی ژئوپارک به عنوان سایت فرهنگی در نظر گرفته شود. به عبارتی ژئو پارک می خواهد همه ی مردم محلی با هم در آن مشارکت کنند چراکه در اصل ژئوپارک یعنی توسعه ی پایدار و اقتصادی که از دانش مردم محلی و بومی گرفته می شود.

کال سردر طبس
کال سردر طبس
ژئوپارک طبس
ژئوپارک طبس
روستای نایبند طبس
روستای نایبند طبس