Loading...
ایرانگردی

گشتی در نمایشگاه بین المللی گردشگری تهران

نمایشگاه بین المللی گردشگری و صنایع وابسته تهران

این روزهای زمستانی که به بهار و فصل گردشگری نزدیک می شویم، در نمایشگاه بین المللی تهران گوشه هایی از جاذبه های توریستی استانهای مختلف کشورمان در یک جا گردهم آمده اند.
از سوم الی ششم بهمن ماه نمایشگاه بین المللی تهران میزبان یازدهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری و صنایع وابسته است که با گشت در آن می توانید با بناها و شخصیتهای تاریخی هر استان بیشتر آشنا شوید.
در نمایشگاه امسال سالن ۳۸ به اداره‌ های کل میراث فرهنگی استانهای مختلف کشور اختصاص یافته وهر استان در این سالن یک غرفه ی اختصاص برای معرفی جاذبه های گردشگری، شخصیتهای تاریخی مشهور و حتی سوغاتی هایش دارد. مراجعه کنندگان با گشت در سال 38 می توانند از نزدیک با تمامی این ارزشها آشنا شده و برای سفرهای نوروزه ی خود برنامه ریزی کنند.
مراجعه کنندگان نمایشگاه بدو ورود به سالن 38 با نمایی از کافه لقانطه که اولین کافه ی کلاسیک در ایران است روبه رو می شونند که متعلق به غرفه ی استان تهران است. به عبارتی اداره ی کل میراث فرهنگی استان تهران خواسته این کافه را به عنوان نمادی از تهران قدیم به بازدیدکنندگان معرفی کند.

غرفه ی استان فارس

در ادامه غرفه ی استان فارس با نمایی از کاخ تچر (یکی از کاخهای تخت جمشید) خود نمایی می کند. علاوه بر نمای زیبای کاخ، 4 هنرمند که خود را به شکل کریم خان زند، لطفعلی خان زند، شاپور ساسانی و ملاصدرا در آورده اند شما را وسوسه می کنند که با آنها صحبت کرده و در خصوص این شخصیتهای معروف تاریخی استان فارس بیشتر بدانید. جالب است این 4 هنرمند به تمامی سوالهای شما پاسخ می دهند.

غرفه ی استان آذربایجان تبریز

یکی از غرفه های سالن که ارزش بازدید دارد متعلق به استان آذربایجان شرقی است. اداره کل میراث فرهنگی استان آذربایجان شرقی با این غرفه قصد دارد تبریز را به عنوان پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی ‌در سال ۲۰۱۸ بیشتر معرفی کند.
جذابیت اصلی این غرفه را مجسمه های انسانی به شکل ستارخان و باقرخان ایجاد کرده اند که به رنگ همان مجسمه‌ هایی هستند که در موزه ی مشروطه ی تبریز می‌توانید مشاهده کنید.
به علاوه در این غرفه گروههای موسیقی و آیینی مشغول اجرای موسیقی سنتی این خطه از ایران عزیزمان هستند. همچنین رحیم عظیمی‌ هنرمند معلولی که کارهای مینیاتوری اش به شهرت رسیده در این غرفه هنرش را در معرض دید گذاشته است. در این بخش بازدید کنندگانی که تا کنون از همه جاذبه‌ های آذربایجان شرقی دیدن نکرده اند با استفاده از نرم افزار ۳۶۰ درجه ای سفری به این استان خواهند داشت.

اسطوره های آذربایجان در نمایشگاه گردشگری
اسطوره های آذربایجان در نمایشگاه گردشگری

غرفه ی استان کرمان

یکی از جذاب ترین غرفه های نمایشگاه غرفه ی استان کرمان است که با ماکت کلوتهای معروف شهداد در این سالن پر جاذبه خودنمایی می کند. در این غرفه همچنین هنگام عصر برنامه ‌های آیینی و شاد برای بازدیدکنندگان علاقه مند به فرهنگ ایرانی برگزار می شود.

ایرانگردی نصفه روزه از شمال تا جنوب

در گوشه ای از سالن قزوینیها هم با نمایش مار و عقاب و پرنده‌ های مختلف سعی کرده اند پرنده نگری را در غرفه ی استان به نمایش گذاشته و بگویند که این استان ظرفیت پرنده نگری نیز در کنار بناهای تاریخی، سوغات و طبیعت گردی اش دارد.
در نمایشگاه امسال صدای ساز و دهل از گوشه گوشه ی سالن به گوش می رسد و اغلب استانها سعی کرده اند مراسم آیینی خود را بیشتر معرفی کنند. در این میان یکی از استانهایی که به اجرای چنین مراسمی‌ پرداخته کهگیلویه و بویراحمد است که با رقص دستمال شناخته می شود. کرمانشاهی‌ ها و ایلامی ‌ها و بختیاری‌ های خوزستان دارای چنین مراسم آیینی هستند که می توانید سر فرصت به تماشای آنها نیز بروید.
غرفه ی بعدی که خودنمایی می کند متعلق به استان خوزستان بوده که در بخش مرکزی آن نمادی از یک بنای تاریخی طراحی شده است. این بنای تاریخی الگو گرفته از موزه ی آبادان است و اگر کسی سر بچرخاند متوجه می‌شود که همان اطراف عکسی از موزه ی آبادان به نمایش گذاشته شده است. این مکان محل پذیرایی از مهمانان منطقه آزاد اروند و اداره میراث فرهنگی خوزستان است.

نماد استانهای مختلف در نمایشگاه گردشگری

گفتنی امسال هر یک از اداره ‌های میراث فرهنگی استانها سعی کرده اند که از المانهای میراثی و یا نمادهای استانشان در طراحی غرفه‌ ها استفاده کنند که از جمله انها باید به غرفه ی استان گلستان اشاره کرد که یک خانه ی گلی با یک حیاط پر از برگ درختان خشک شده و حوض وسط آن طراحی کرده است.
در این میان استان گیلان هم معماری خانه ‌های سنتی استان و بخش شهرستانهای رودسر، کلاچای و لاهیجان را پیاده کرده و برای اینکه مردم را با خانه‌های گیلان آشنا کند ماهی شور و صنایع دستی استان را هم به نمایش گذاشته است.
یزد با بادگیر، استان چهارمحال و بختیاری با طراحی لباس چوقا، دو شیر سنگی و لاله‌های واژگون، استان لرستان با نماد قلعه فلک الافلاک، ایلام با قلعه ی والی، استان اصفهان با عالی قاپو و استان مرکزی با طراحی قلعه ی نظامی و سردیس شخصیتها و مشاهیری مانند امام خمینی(ره)، دکتر قریب، پروفسور حسابی، امیرکبیر و غیره و ‌گرانترین شیرینی ایران یعنی جوزغندی به نمایشگاه گردشگری تهران آمده اند تا مردم را با ارزشها و فرهنگ و آثار تاریخی ارزشمند خود بیشتر آشنا کنند.