Loading...
خواندنی ها

ساخت و ساز در حریم آثار باستانی بار دیگر حادثه آفرید!

بعد از ظهر روز گذشته بخش جنوبی میدان تاریخی ارگ کرمان به دلایل نامشخصی فرو ریخت و صدماتی به چندین دستگاه خودرو وارد کرد.

به گزارش مهر، در بعد از ظهر روز سه شنبه 28 ام آذرماه بنا به دلایل نامشخص بخشی از میدان تاریخی ارگ کرمان فروریخت تا مدافعان میراث فرهنگی بار دیگر رنجیده خاطر شوند. طی این حادثه بخش جنوبی میدان ارگ کرمان دچار آسیب شده است که علت آن در دست بررسی است.

ریزش بخشی از دیوار میدان ارگ کرمان
ریزش بخشی از دیوار میدان ارگ کرمان

گفته می شود این بخش از میدان در مجاورت پروژه ی ساروج قرار گرفته و این خطر وجود دارد که بخشهای بیشتری از ضلع جنوبی میدان در معرض خطر ریزش قرار بگیرند.
در این راستا مدیرکل میراث فرهنگی استان کرمان گفت: ما بلافاصله پس از آگاهی از حادثه، به سرعت کارشناسان میراث فرهنگی را به محل حادثه اعزام کردیم تا دلیل بروز ریزش و میزان خسارت به میدان تاریخی ارگ مشخص شود.
گویا پشت این حادثه ی غم انگیز هم ساخت و سازهای بی مورد در حریم آثار باستانی بوده است. به گفته ی محمود وفایی، در پشت ضلع جنوبی میدان یک پروژه ی عمرانی در حال انجام است که باید ارتباط بین حادثه و این پروژه بررسی شود.
ایشان همچنین در خصوص ارتباط بین ریزش میدان و زمین لرزه های اخیر کرمان سخن گفت و افزود: در این خصوص نیز هیچ دلیلی در دست نیست اما امکان دارد که این امر هم تاثیر گذار باشد.
طی این حادثه محمد مهدی افضلی، مسئول روابط عمومی میراث فرهنگی استان کرمان نیز اظهار نظرهایی داشت. افضلی از حضور کارشناسان در محل ریزش خبر داد و گفت: ابتدا کار آوار برداری شروع و در نهایت به سمت مقاوم سازی و مرمت بنا پیش خواهیم رفت.
ایشان در خصوص میدان ارگ و قدمت آن سخن به میان اورد و گفت: میدان ارگ یکی از میدانهای تاریخی شاخص کشور است که بخشهایی از میدان تا 400 سال قدمت دارد اما این موضوع شامل همه قسمتهای میدان نمی شود.

میدان ارگ کرمان
میدان ارگ کرمان

افضلی چند دلیل احتمالی برای بروز این حادثه برشمرد و گفت: پیمانکار در حال مرمت پیاده راه میدان بوده و پروژه ی ساروج نیز حریم این اثر در حال اجرا است. از طرفی هم زمین لرزه های مداوم در کرمان نیز وجود دارد که هر یک از این عوامل می توانند موجب بروز حادثه باشند.
در انتها هم علی بهرامی، نایب رییس شورای شهر کرمان، طی بازدید از محل ریزش در میدان ارگ گفت: این پروژه پیش از استقرار شورای جدید آغاز شده بود وقطعا علل آن را بررسی و به آن ورود خواهیم کرد.
بهرامی در خصوص خسارات وارده به خودروهای شهروندان هم گفت: خسارات وارده به خودروی شهروندان در صورتی که شهرداری مقصر باشد از سوی شهرداری پرداخت خواهد شد و در این زمینه شورا پیگیری ویژه خواهد داشت.