Loading...
ایرانگردی

تبریز 2018؛ تبریز را چراغانی کنیم!

نورپردازی شهری پیشنهاد ویژه برای پایتخت گردشگری جهان اسلام در سال 2018 است که از سوی برخی کارشناسان مطرح شده است. این درحالی است که شهر تبریز خیلی زود در تاریکی فرو می رود و هیچ خبری از نورپردازی شبانه در آن نیست.

کم کم به سال 2018 نزدیک می شویم و قرار است شهر تبریز در این سال به دلیل پایتخت گردشگری جهان اسلام بودن، در سطح بین المللی توجه بیشتری به آن بشود. از این روی تمامی تلاشها برای نشان دادن هرچه بهتر این شهر در جریان است.

نور پردازی تبریز
نور پردازی تبریز

اما در گزارشی از تاریکی این شهر سخن به میان آمده است که به هیچ وجه در حد پایتخت گردشگری جهان اسلام نیست.
به گزارش از ایران برای ایرانیان به نقل از خبرگزاری مهر، یکی از راههای موثر، سریع و کم‌ هزینه در راه توسعه ی گردشگری، نورپردازی شهری است که در کشورهای توسعه ‌یافته،توجه زیادی به آن می‌شود؛
شبهای تبریز با وجود برجها و ساختمانهای بلند و خیابانهایش عریض و طولانی هستند، اصلا روشن نیست و هیچ نورپردازی حساب شده ای در آن دیده نمی شود.
تبریز با وجود اینکه پایتخت گردشگری جهان اسلام در سال ۲۰۱۸ شده، شب‌ها زود به خواب می رود. یعنی چراغها در این شهر زود خاموش می شود و کسبه خیلی زود کره کره ی مغازه ها پایین می کشند و خیلی زود شهر در تاریکی و سکوت فرو می رود. به عبارتی این شهر اصلا نایت لایف که اصلی ترین جاذبه ی توریستی در دنیا محسوب می شود ندارد.
یکی از کسبه ی شهر در پاسخ به این سوال که چرا زود مغازه ها را تعطیل می کنید، گفت: ما هم زندگی داریم، خانواده داریم، باید استراحت بکنیم. این حرف درست است اما با نورپردازی شهری می توان طوری وانمود کرد که شهر زنده و پویا است. این چیزی است که پایتخت گردشگری جهان اسلام به آن نیاز دارد.
در این راستا سیدصالح قادری، مهندس عمران در خصوص دلایل نورپردازی شهری گفت: نورپردازی به ۳ دلیل برای شهرها توصیه می شود و آن امنیت و ایمنی شهروندان، تشخیص هویت اجزای شهر، زیبایی و جذابیت و سرزندگی است.
واقعا نورپردازی می ‌تواند در زیباتر شدن شهر تاثیر به سزایی داشته باشد که هیچ پدیده‌ای را نتوان جایگزین آن دانست. در این میان نمی توان مردم را برای این کار مجبور کرد، مردمی که خود مخالف اصلی نورپردازی شهری به دلیل سلب آسایش آنها هستند.
همین عدم رضایت برخی مردم در شهر تبریز در خصوص نورپردازی، بهانه دست مسئولین شهری داده تا کاری این راستا انجام ندهند.
تبریز دارای عنوان شهر بدون گدا، بدون معتاد متجاهر و بسیاری القاب خوب دیگر است که همینها حاکی از آن است که امروزه نورپردازی در این شهر که قطب گردشگری ۵۷ کشور اسلامی شده، بیش از آنکه برای امنیت باشد، باید در جهت زیباسازی محیط شهری صورت بگیرد.
اما این به این دلیل نیست که اصلا این شهر نورپردازی به خود ندیده است. ساختمان تاریخی ساعت تبریز، هتل کایا، مرکز تجاری اطلس، ساختمان شهرداری تبریز و برخی ساختمانهای معروف تبریز در چند سال اخیر نورپردازی بسیار زیبایی را به خود دیده‌اند که نمونه‌هایی عینی به شمار می‌آیند که باور کنیم، شهر را شبها هم می‌توان زنده نگه داشت.
در این میان برخی نورپردازیهای صورت گرفته کاملا غیر علمی بوده که سبب شده چهره ی شهر نازیبا شود. رعایت اصول استاندارد در نورپردازی شهری لازمه ی این حرکت است که باید در نظر گرفته شود. همچنین مسئولین بایستی مردم و ارگانها را برای این کار تشویق کرده و تسهیلاتی را در نظر بگیرند.