Loading...
ایرانگردیگردشگری

از هتلهای ایران فقط انتظار اقامت و صبحانه داشته باشید!

هتلهای ایران هتل ارگ جدید یزد

اصلی ترین لذت سفر، هتل محل اقامت است. اقامتگاه می تواند در میزان لذت شما از سفرتان تاثیر به سزایی داشته باشد، به خصوص اگر در هتلهای 4 و 5ستاره اقامت کنید. در دنیا طبق استانداردهای جهانی هتلهای 4 و 5 ستاره تمامی خدمات یا بخشی از آنها را از قبیل صبحانه، ناهار، شام، دسترسی به اینترنت و استفاده از استخر را رایگان یا با تخفیف زیاد ارائه می دهند. اما در ایران کمتر با هتلهایی روبه رو می شویم که دارای خدمات رفاهی رایگان باشند. واقعا دلیل اینگونه خدمات دهی در هتلهای ایران چیست؟

هتلهای ایران هتل آریان کیش
هتلهای ایران هتل آریان کیش

به گزارش ایسنا در صنعت هتلداری کیفیت هتلها معمولا بر اساس خدماتی نظیر رستوران، تفریحات‏، امکانات، چشم انداز و سایز اتاقها، اسپا و خدمات ورزشی، موقعیت جغرافیایی و مواردی از این قبیل ارزیابی می شود. طبق استاندارد و رقابت جهانی معمولا مسافری که در هتلهای مجهز اقامت می کند، از تمامی این خدمات و امکانات می تواند به طور رایگان و یا با تخفیف زیاد بهره ببرد. البته در برخی کشورهای اروپایی و آسیایی، این خدمات نوعی آپشن به حساب می آید که در صورت مصرف نشدن، هزینه اقامت را کاهش می دهد.
اما باید گفت متاسفانه این برنامه در ایران کاملا سلیقه ای است. در کشور ما طبق دستورالعمل نرخ گذاری هتلها که از سوی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری صادرشده است، هزینه ی رزرو هتل جدا از یک یا چهار ستاره بودن آن، تنها شامل اقامت و صبحانه می شود و بابت خدمات دیگر باید جداگانه هزینه پرداخت کرد.
در ایران تعداد معدودی هتل وجود دارد که خدمات جانبی را طبق استاندارد جهانی هتلداری به صورت رایگان در اختیار مشتری قرار می دهند و اکثر آنها حتی در قبال اینترنت هم هزینه ی جداگانه از مسافر دریافت می کنند.
در این راستا ولی تیموری، مدیرکل اداره ی نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری،  در خصوص علت پولی بودن خدمات هتلها در ایران گفت: هزینه ی اقامت در هتلهای ایران بیشتر شامل “اتاق” و “صبحانه”  می شود و اگر هتل غیر از اینها، خدمات جانبی دیگری عرضه می کند که پولی است باید در قرارداد با مشتری حقوقی و حقیقی مشخص کند.
تیموری شفاف نبودن قراردادها را علت نا آگاهی مردم نسبت به هزینه ی خدمات جانبی هتلها دانست و افزود: خدمات هتل در همه جا به یک نوع و کیفیت نیست، بنابراین لازم است در قرارداد ها که به طور مستقیم یا با  واسطه ی آژانسها با مشتری بسته می شود ، همه ی خدمات و هزینه ها به طور کاملا شفاف مشخص شود. اما در اغلب موارد این طور نیست و تناقض و سوء تعبیر پیش می آید. هتل موظف است به عنوان ارائه دهنده ی خدمات، با مصرف کننده قرارداد واضحی داشته باشد.
ایشان در ادامه گفت: براساس دستورالعمل نرخ گذاری هتلها، تعرفه شامل صبحانه و یک شب اقامت است، اما گاهی هزینه ی هتل همه ی خدمات را در برمی گیرد که معمولا در هتلهای Ultra All Inclusive اتفاق می افتد که البته این هم به نوع قرارداد بستگی دارد.
در بیشتر هتلهای ۴ و ۵ ستاره دنیا، وقتی خدماتی مثل اسپا، استخر، سالن ورزشی و امکانات رفاهی و اینترنت وجود دارد، استفاده از آنها برای ساکنان هتل یا رایگان است و یا قبلا روی هزینه اتاق محاسبه شده است و دیگر پول جداگانه ای بابت آنها از مسافر گرفته نمی شود. این شیوه در ایران برعکس است و در کمتر هتل ۴ یا ۵ ستاره ای می توان این نوع خدمات رایگان را پیدا کرد.