Loading...
ایرانگردیگردشگری

غار اسپهبد خورشید تلاقی تاریخ و طبیعت

غار اسپهبد خورشید سوادکوه

در ایران مکانهای بکر شگفت انگیز بسیاری وجود دارد که از دید عموم مردم پنهان مانده اند. از جمله مکانهای ناب برای ماجراجویی غار اسپهبد خورشید در ارتفاعات رشته کوه البرز است که هم ارزش تاریخی دارد و هم ارزش طبیعی.

غار اسپهبد خورشید سوادکوه
غار اسپهبد خورشید سوادکوه

اگر به شهرستان دوآب شهر سواد کوه بروید، در ارتفاعات رشته کوه البرز در تنگه ی تلاقی رود دوآب به فاصله ۵/۱ کیلومتر از جاده سوادکوه به تهران، یک غار شگفت انگیز و  پر رمز و راز بر سینه ی کوه نظر را جلب می کند. این غار طبیعی با قطر دهانه‌ای در حدود 4۰ متر، بزرگ ‌ترین طاق طبیعی در دنیا محسوب می شود.
غار اسپهبد خورشید نخستین بار در سال 1335 هجری شمسی توسط هیات غارشناسان ایران کشف شد. این غار علاوه بر ارزش طبیعی، دارای ارزش تاریخی نیز است. در گذشته از این غار استفاده ی جنگی می شده است و مانند دژی محکم و دور از دسترس از ساکنینش محافظت می کرده است. در واقع داخل غار، اتاقکهایی که نشان از کاربری آن در گذشته  است به چشم می خورد. قدمت ساخت اتاقکها به دوره ی ساسانی باز می گردد.

غار اسپهبد خورشید سوادکوه
غار اسپهبد خورشید سوادکوه

جالب است بدانید این غار باستانی در متون تاریخی با نام “طاق عایشه گرگیلی دژ” و در زبان مردم منطقه ی سوادکوه با نام “لاپ کمر” شناخته می شود. در این عبارت لاپ به معنی بریدگی است و چون در دل کوه طاق غار به صورت شکاف و بریدگی است مردمان این نام را بر روی آن گذاشته اند. همچنین مردم روستاهای اطراف این غار را “دیوکالی” به معنای “لانه‌ی دیو»” می‌نامند.
اما این غار شگفت انگیز بر روی یکی از کوههای آهکی منطقه به وجود آمده و داخل آن شاهد سنگهای استامیک هستیم که مانند قندیل از سقف آویزان باقی مانده اند. قوس دهانه ی غار نیز به طول چهل متر آنرا در فهرست عظیم ‌ترین دهانه‌های غار طبیعی دنیا قرار داده است. درون غار بصورت تالاری بیضی شکل به طول ۷۵، عرض ۲۵ و ارتفاع ۱۵ است که به همین دلیل این غار بزرگ ترین طاق طبیعی کره زمین شناخته می شود.
باید گفت دیدار ازغار شگفت انگیز اسپهبد خورشید نیاز به تجهیزات کوهنوردی دارد که بازدید از آنرا به کوهنوردان پیشنهاد می کنیم. اما عموم مردم می توانند از دیگر زیباییهای سوادکوه به خصوص طبیعت زیبای اطراف غار لذت ببرند.
یکی از جاهای دیدنی که در اطراف اسپبهد خورشید قرار دارد، دریاچه شورمست است. روستا و دریاچه ی شورمست در ناحیه ی جنوبی استان مازندران و در جنوب غربی شهرستان سوادکوه، شهر پل سفید قرار دارد. دریاچه ی شورمست در فاصله ی ۵ کیلومتری از شهرک صنعتی شورمست پل سفید و در ارتفاعات مشرف به این شهر واقع شده است. این دریاچه یکی از زیباترین اماکن موجود در شهرستان سوادکوه است و دارای امکانات تفریحی مانند قایق سواری، اسکی روی آب و اقامت‌گاه ساده است.

دریاچه شورمست سوادکوه
دریاچه شورمست سوادکوه

از دیگر جاذبه های گردشگری منطقه ی سوادکوه می‌توان به کاروانسرای گدوک و قلعه کنگلو اشاره کرد که از لحاظ تاریخی و معماری بسیار ارزشمند هستند.