Loading...
ایرانگردی

خیابان سپاه، میدان امام حسین، میدان امام اصفهان

میدان امام در اصفهان

میدان امام اصفهان یکی از میدان های مشهور و تاریخی شهر اصفهان به شمار می رود که در سفر به نصف جهان می توانید از آن بازدید نمایید.
در سفر به این شهر زیبا، رزرو هتل پنج ستاره در اصفهان را از طریق آدرس زیر پیگیری کنید:

goo.gl/RbSGsO

برای رفتن به میدان امام به خیابان سپاه در میدان امام حسین رفته و از آن جا به میدان امام خواهید رسید.
میدان امام در دوران حکومت شاه عباس اول، در سال یازده هجری قمری در طول 507 متر در عرض 158 متری ساخته شده است.

میدان امام در اصفهان
میدان امام در اصفهان

در میدان امام سه بنای مشهور مسجد امام، مسجد شیخ لطف الله و سردر بازار قیصریه با طاق های متحد الشکل به چشم می خورند.
اگر در دروان صفویه به میدان امام می آمدید، در ایام مختلف برگزاری انواع مسابقات و بازی های دسته جمعی از قبلی قاپون اندازی و مسابقات چوگان را می توانستید ناظر باشید. دو ستون سنگی که در جلو مسجد امام واقع شده و قرینه آنها نیز روبروی بازار قیصریه هستند بیانگر انجام بازی چوگان و سایر ورزش ها در میدان می باشند. همین طور تجارت پررونقی در غرفه های اطراف میدان امام جریان داشت.

میدان امام در اصفهان
میدان امام در اصفهان

اکنون نیز در چهار سوس میدان امام به چهار بازار می رسیم که در هر یک روح خرید و فروش و شور و هیجان مردمی که برای خرید و گشت و گذار آمده اند به وفور دیده می شود.

دیدنی ترین مکان های اطراف میدان امام

وقتی به میدان امام می رسید، برترین مکان هایی که در این جا امکان بازدید از آن ها را خواهید داشت، شامل مسجد شیخ لطف الله، عمارت عالی قاپو، سردر بازار قیصریه و دو دروازه سنگی چوگان در شمال و جنوب میدان می باشند.

میدان امام در اصفهان
میدان امام در اصفهان

زمانی که در عصر صفوی، شهر اصفهان به عنوان پایتخت برگزیده شد، اهمیت میدان امام بیش از پیش در این شهر مطرح شده و از آن به عنوان محلی برای رژه های نظامی نیز استفاده می شد. در مواقع دیگر نیز این میدان پر از دستفروشانی می شد که محصولات خود را از ملیت های مختلف برای فروش به عرضه می گذاشتند. در میان این دستفروشان افرادی از انگلیس، روسیه، هلند، پرتغال، هندوستان و…دیده می شدند.
اگر در شب هنگام به این میدان مراجعه می کردید نیز انواع نمایش های شعبده بازی، بندبازی و نمایش های روحوضی سرگرمتان می ساخت.
به شهادت توریست ها و جهانگردان و تاریخ شناسانی که تا به حال به شهر زیبای اصفهان سفر کرده و سفرنامه ای از آن نگاشته اند، میدان امام یکی از باشکوه ترین نقاط اصفهان و با ارزش تاریخی فراوان است.
اینطور که تاریخ دانان می گویند، در زمانی که اصفهان پایتخت اعلام شده بود، بیشتر مذاکرات تاریخی و حساس ایران با مقامات دیگر کشورها در این میدان انجام می پذیرفت.