Loading...
ایرانگردی

کاروانسرای قلعه خرگوشی

کاروانسرای قلعه خرگوشی

اگر به استان یزد سفر می کنید، برای داشتن سفر هوایی راحت و بی دردسر، به صفحه خرید بلیط هواپیما داخلی زورق مراجعه کرده و با خرید آنلاین بلیط هواپیما زحمت رفت و آمد برای تهیه ی بلیط را کم کنید.
شهر یزد و خیابان های تاریخی اش به خودی خود می تواند حسابی لذت یک سفر تمام عیار ایرانی را برایتان بسازد.
اما در این مطلب به سراغ کاروانسرای قلعه خرگوشی در حوالی باتلاق گاوخونی می رویم.
کاروانسرای قلعه خرگوشی یک بنای سنگی ست که در دوران صفویان ساخته شده است. این کاروانسرا که در نزدیکی باتلاق گاوخونی قرار دارد، در شمار مهم ترین کاروانسراهای دوران صفویه قرار دارد.

کاروانسرای قلعه خرگوشی
کاروانسرای قلعه خرگوشی

شاه عباس صفوی در دوران حکومت خود فرمان ساخت 999 کاروانسرا در سراسر کشور را داد که این بنا نیز یکی از همان 999 کاروانسرا و در ضمن از شاخص ترین آن ها می باشد.
کاروانسرای قلعه خرگوشی دارای ابعاد 80 در 80 متر مربع بوده و مصالح ساخت آن را آجر و سنگ گرانیت تشکیل داده اند. همین مصالح مقاوم باعث شده اند که این بنا در گذر سال ها سالم باقی مانده و کمتر دچار آسیب و تخریب شود.
علت استفاده از سنگ های گرانیتی در ساخت بنای کاروانسرای قلعه خرگوشی، وجود معادن سنگ گرانیت در نزدیک این محل بوده است.

کاروانسرای قلعه خرگوشی
کاروانسرای قلعه خرگوشی

شاه نشین این کاروانسرا در طبقه ی دوم قرار داشته، و  نیز روی پشت بام آن یک دیواره با عرض دو متری دیده می شود. وقتی به رباط وارد شوید، هجده صفه را می بینید که بزرگترین آن ها دارای محراب و نمازگاه هستند. در چهار گوشه رباط، چهار مدخل برای ورود به طویله دیده می شود و مخزن آب به صورت آب انبار در وسط رباط ساخته شده است.

کتیبه ی سر در کاروانسرای قلعه خرگوشی

در سردر ورودی این کاروانسرا کتبیه ای دیده می شود که به خط علی رضا عباسی خطاط مشهور شاه عباس صفوی ست. این کتیبه، روی پانزده قطعه سنگ سبز رنگ به طول هشت متر و عرض شصت سانتی متر و در سه ضلع مدخل نصب شده است.