Loading...
ایرانگردیمعرفی هتل

آبشار تاف جاذبه گردشگری لرستان

جاذبه گردشکری آبشار تاف لرستان

استان لرستان با برخورداری از جاذبه های گردشگری طبیعی و تاریخی بیشمار یکی از جذاب ترین مناطق کشورمان برای سفر و گردشگری به حساب می آید. استان لرستان برای طبیعت دوستان یک مکان ناب است که باید حتما آنرا جز برنامه های سفر خود قرار بدهند.
این استان غربی کشور با قرارگیری در میان رشته کوههای زاگرس و با برخورداری از منابع فراوان آب دارای طبیعتی خیره کننده است. این شرایط اقلیمی خاص شگفت انگیز ترین آبشارها و چشمه ها و انبوه ترین جنگلها را  در این استان رقم زده است. اگر قصد سفر به استان لرستان را دارید حتما به دیدار آبشار زیبای برنجه یا تاف بروید و از مناظر زیبا و آرامش وصف ناپذیر آن لذت ببرید. برای علاقه مندان به این سفر رویایی باید گفت یا می توانید خودتان اقدام به خرید بلیط هواپیما بکنید و یا زمینی با خودروی شخصی و اتوبوس راهی بشوید. در هر صورت تا  درفصل بهار به سرمی بریم اقدامات لازم را برای یک سفر خاص و متفاوت به سرزمینی متفاوت فراهم کنید. در ادامه به معرفی آبشار تاف می پردازیم تا بیشتر تشویق به سفر به استان زیبای لرستان بشوید:

جاذبه گردشکری آبشار تاف لرستان
جاذبه گردشکری آبشار تاف لرستان

معرفی آبشار تاف یا برنجه

آبشار تاف یا همان برنجه در 97کیلومتری شهرستان الیگودرز در ارتفاعات کوه برنجه واقع شده است. کوه برنجه در ارتفاعی بالغ بر 3500متر از سطح دریا از پوشش گیاهی و جانوری منحصر به فردی برخوردار است که آبشار تاف یکی از جاذبه های خیره کننده ی این منطقه محسوب می شود. به جرات می توان گفت آبشار تاف یکی از زیباترین آبشارهای ایران است که چشم اندازهای سرسبز اطراف آبشار این زیبایی را چندین برابر کرده است.

جاذبه گردشکری آبشار تاف لرستان
جاذبه گردشکری آبشار تاف لرستان

آبشار تاف در ۲ کیلومتری غرب روستای پیرامام و در مجاورت روستای سرتنگ برزه در بخش زز و ماهرو از توابع شهرستان الیگودرز استان لرستان واقع شده است. برای طبیعت دوستانی که به دنبال طبیعت بکر و دست نخورده هستند باید گفت این آبشار به علت دور بودن و عدم دسترسی راحت از چنین مشخصه ای برخوردار است. برای دسترسی به این آبشار می توان از طریق محور الیگودرز شول آباد فرعی پیرامام را پیش گرفت.
درباره ویژگیهای ظاهری آبشار تاف باید گفت جز آبشارهای پلکانی محسوب می شود که در مجموع از سه پله تشکیل شده است. ارتفاع این آبشار در مجموع به 500متر می رسد که انرا جز آبشارهای مرتفع ایران قرار می دهد. باید گفت ریزش آبشار از ارتفاع و تشکیل پوشش گیاهی در مجاورت آن مناظر بسیار جادو کننده ای را پدید آورده است که روح شما را جلا می دهد.
اردیبهشت ماه بهترین فصل سفر به این منطقه است چراکه ارتفاعات کوه برنجه با پوشش گیاهی متنوع و گلهای رنگانگ و لاله های واژگون رنگامیزی می شود و می توانید علاوه بر تماشای مناظر زیبای آبشار از این طبیعت ناب لذت ببرید. علاوه بر این رودخانه ی دائمی و پرآب “زز” از سر شاخه های اصلی سد دز طبیعتی سرسبز و بی نظیر برای این منطقه فراهم می کند که گردشگران می توانند خصوصا در فصلهای بهار و تابستان از بودن در جوار رودخانه و اتراق در زیر سایه ی درختان نهایت لذت را ببرند.

جاذبه گردشکری دشت لاله های واژگون
جاذبه گردشکری دشت لاله های واژگون

به غیر از جاذبه های طبیعی منطقه باید گفت روستای پیرامام از قدمتی چند هزار ساله برخوردار است.  روستای پیرامام مرکب از دو کلمه ی “پیر” و “امام” است  که کلمه ی پیر در گویش شیرین بختیاری اصطلاحی است که برای زیارتگاهها بکار گرفته می شود و کلمه ی امام به این دلیل است که زیارتگاهی که در روستا واقع شده به امامان معصوم(ع) نسبت داده شده است. این روستای تاریخی روستایی بکر در منطقه ی کوهستانی برنجه است که می توانید از بودن در آنجا و زیارت امامزاده و مصاحبت با مردم روستایی ساده دل آرامش وصف ناپذیری را نصیب خود بکنید.

روستای پیرامام لرستان
روستای پیرامام لرستان