Loading...
ایرانگردی

برج قابوس و امام زاده یحیی پذیرای گردشگران

با ایجاد امکانات رفاهی و خدماتی در بلندترین برج آجری جهان و امام زاده یحیی ابن زید در گنبد قابوس، زمینه خدمت رسانی مناسب به گردشگران تابستانی مهیا شد.
رییس اداره میراث فرهنگی شهرستان گنبد کاووس گفت: در راستای خدمت رسانی مطلوب به مسافران و گردشگران در ایام تابستان، 20 اتاق در امام زاده یحیی این زید تجهیز و ساماندهی شده و امکانات رفاهی در این امام زاده و مکان تاریخی فراهم آمده است. قدرت شاکری افزود: نمایشگاه صنایع دستی نیز به همراه برپایی 4 آلاچیق در محوطه برج قابوس گنبد تا پایان شهریور ماه برپا شده و پذیرای مسافران و گردشگران است.

امام زاده یحیی ابن زید

دبیر ستاد تسهیلات سفرهای این شهرستان ادامه داد: با همکاری اداره ارشاد اسلامی این شهرستان، در روز های پنج شنبه و جمعه در محوطه این مکان تاریخی اقوام مختلف استان به اجرای زنده موسیقی می پردازند. رییس اداره میراث فرهنگی شهرستان گنبد کاووس تصریح کرد: چادر های هلال احمر نیز در محوطه برج قابوس جهت رفاه حال مسافران برپا شده و با برپایی مسابقات نقاشی و موسیقی در این مکان به جذب بیشتر گردشگر در ایام تابستان اقدام شده است. وی یادآور شد: کیوسک های راهنمایی مسافران در ورودی های این شهرستان دایر شده و نظارت بر تاسیسات گردشگری این شهرستان نیز وجود دارد. شاکری اظهار امیدواری کرد: با همکاری سایر ادارات این شهرستان، خدمات مطلوب و شایسته ای به مسافران و گردشگران این استان ارائه شود.

برج قابوس

برج قابوس بنایی تاریخی از سده چهارم هجری است که در گنبد کاووس، قرار دارد. سبک معماری بنا شیوه رازی است. این بنا که یکی از بلندترین بناهای آجری جهان به‌شمار می‌آید بر فراز تپه‌ای خاکی که قریب پانزده متر از سطح زمین بلندتر است قرار دارد. مقبره امام زاده یحیی ابن زید در قسمت غربی شهر گنبد کاووس واقع شده است. این بنا از معروفترین بناهای متبرکه استان گلستان و از فرزندان امام زین العابدین که در زمان حکومت بنی امیه قیام کرده و در سال 120 ه.ق به قتل رسید.