Loading...
ایرانگردی

موزه سینما تهران

موزه سینمای ایران در تهران

اگر به تهران سفر می کنید، توصیه می کنیم برای رزرو هتل ارزان قیمت در تهران، به آدرس زیر مراجعه کرده و بهترین هتلهای تهران را از این طریق انتخاب و رزرو نمایید:

https://www.pintapin.com/%D8%B1%D8%B2%D8%B1%D9%88-%D9%87%D8%AA%D9%84/%D8%AA%D9%87%D8%B1%D8%A7%D9%86

در پایتخت علاوه بر گشت و گذار در پاساژها و مراکز خرید مختلف، مکان های دیدنی و موزه های متعددی نیز وجود دارند که می توانند چندین روز به خود سرگرمتان کنند.
به عنوان مثال موزه سینمای ایران در باغ فردوس، نرسیده به پل تجریش در خیابان ولیعصر تهران، موزه ای دیدنی با حال و هوایی بسیار باصفا و فرح بخش می باشد.

موزه سینمای ایران در تهران
موزه سینمای ایران در تهران

در این موزه امکان این را خواهید داشت تا تمام تجهیزات قدیمی سینما و فیلم سازی را مشاهده کرده و عکس های قدیمی از فیلم های تاریخی و شخصیت های سینمایی، دوبلورها، تصاویری از پشت صحنه ی فیلم های به یاد ماندنی و … را ببینید.
به علاوه موزه سینما ایران در چند بخش و سالن نیز تقسیم بندی شده است. از جمله این سالن ها می توان به سالن سینما دفاع مقدس، سالن سینما کودک و نوجوان، سالن موسیقی، سالن دوبله و… اشاره کرد.

موزه سینمای ایران در تهران
موزه سینمای ایران در تهران

موزه سینما ایران کی تاسیس شد؟

موزه ی سینمای ایران در سال 1380 در مجموعه ی باغ فردوس تهران افتتاح گردید.
طرح اولیه ی ایجاد چنین موزه ای برای اولین بار در سال 1373 توسط مهندس سید محمد بهشتی که آن زمان ریاست مرکز توسعه فضاهای فرهنگی شهرداری تهران را بر عهده داشت، مطرح شد.
اما افتتاح رسمی این موزه در باغ فردوس تهران در سال 1380 با کمک و همراهی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، معاونت امور سینمایی، سازمان میراث فرهنگی، شهرداری تهران و بنیاد فارابی انجام گرفت.

موزه سینمای ایران در تهران
موزه سینمای ایران در تهران

اگر برای بازدید از این موزه می روید، در نظر داشته باشید که در کنار بازدید از موزه سینمای ایرانی می توانید به کتابخانه و چند فروشگاهی که در کنار آن قرار دارد نیز سری زده و نیز در نزدیکی مجموعه باغ فردوس، کاخ سعد آباد، دربند، بازار تجریش، امام زاده صالح و دیگر جاذبه های گردشگری تهران نیز وجود دارند که توصیه می کنیم به آن ها نیز سری بزنید.

تالارهای موزه سینما

تالار اول: تاریخچه ورود سینما به ایران شامل پرده خوانی، شهر فرنگ، پوسترهای اولیه، اسباب سینما تو گراف
تالار دوم موزه سینما ایران: سینما در سال های 1330-1380
تالار سوم موزه سینما ایران: جوایز و حضور بین الملل سینمای ایران
تالار چهارم موزه سینما ایران: سینمای جنگ و دفاع مقدس
تالار پنجم موزه سینما ایران: ارامنه و سینمای ایران
تالار ششم موزه سینما ایران: بخش کودک و نوجوان
تالار هفتم موزه سینما ایران: اتاق صدا، دوبله و موسیقی

موزه سینمای ایران در تهران
موزه سینمای ایران در تهران

علاوه بر این ها در این موزه دو سالن سینما نیز وجود دارند که اگر علاقه مند باشید می توانید در سانس های مشخص فیلم های روز ایران را در این سینماها ببینید.

موزه سینمای ایران در تهران
موزه سینمای ایران در تهران