Loading...
خواندنی ها

سال 96، مشهد عنوان پایتخت فرهنگ اسلامی را به خود اختصاص خواهد داد!

پایتخت فرهنگی اسلامی ایران / مشهد

در اخبار می خوانیم که هیئت وزیران کشور با توجه به تصمیم اتخاذ شده در جهت انتخاب شهر مشهد به عنوان پایتخت فرهنگی اسلامی ایران در سال 1396 وظایف هر یک از دستگاه های مربوطه اجرایی را مشخص ساخته است.

پایتخت فرهنگی اسلامی ایران / مشهد
پایتخت فرهنگی اسلامی ایران / مشهد

متن کامل مصوبه ی هیئت وزیران به ترتیب زیر می باشد:

1-    به منظور معرفی توانمندی ها، غنای معنوی و فرهنگی و ارزش های اصیل اسلامی- ایرانی به کشورهای اسلامی و در جهت تحقق محورهای مورد نظر سازمان آیسسکو از جمله موضوعات «میراث، هویت فرهنگی اسلامی»، «تنوع فرهنگی برای ترویج خلاقیت و رسیدن به توسعه پایدار»، «گفتگو و اتحاد تمدن ها در روابط منطقه ای و بین المللی» و «فناوری اطلاعات و ارتباطات در خدمت توسعه پایدار در جهان اسلام»، تدوین محورهای برنامه ریزی و اجرای اقدامات ویژه مرتبط با انتخاب مشهد به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام با موضوعات «مشهد و تمدن خراسان بزرگ»، «طوس و جایگاه آن در تکوین و بسط اندیشه ایرانی – اسلامی» و «مشهد و اندیشه ایران شهری» و گردشگری فرهنگی به عنوان محورهای کلان فرهنگی مورد توجه قرار گیرد.
2-    شورای سیاستگذاری رویداد «مشهد، پایتخت فرهنگ اسلامی» با مسئولیت وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی (رییس) و عضویت استاندار خراسان رضوی، نماینده تام الاختیار رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، معاون علمی – فرهنگی سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور، قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی، نماینده تام الاختیار رییس سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، شهردار مشهد، نماینده تام الاختیار وزیر امورخارجه، معاون وزیر راه و شهرسازی، معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، نماینده وزارت اطلاعات، دبیر کل کمیسیون ملی آیسسکو در جمهوری اسلامی ایران و مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی تشکیل می گردد. شورای مذکور مکلف است با رویکرد فرهنگی نسبت به تعیین سیاستها، تدوین برنامه های فرهنگی – اجتماعی و تهیه دستورالعمل های اداره جلسات مرتبط اقدام نماید.
3-    ستاد ملی شهرسازی رویداد «مشهد، پایتخت فرهنگ اسلامی» با مسئولیت وزیر راه و شهرسازی (رییس) و عضویت معاون شهرسازی و معماری وزارت راه و شهرسازی (دبیر شورا)، استاندار خراسان رضوی، نماینده تام الاختیار سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور، نماینده تام الاختیار رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی، معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و شهردار مشهد و با دعوت از دستگاه های اجرایی ذی ربط (حسب مورد) تشکیل می گردد. ستاد مذکور مکلف است نسبت به تدوین و هماهنگی برنامه های زیر ساختی فضایی – کالبدی مرتبط با موضوع اقدام نماید.
4-    ستاد برنامه ریزی و هماهنگی رویداد «مشهد، پایتخت فرهنگ اسلامی» با مسئولیت استاندار خراسان رضوی، به منظور اجرای سیاست ها و تصمیمات شورا و ستاد موضوع بندهای (2) و (3) این تصویب نامه تشکیل می گردد.
5-    به منظور حفاظت از شأن و جایگاه حرم مطهر امام رضا (ع) در سیمای شهری، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مکلف است با همکاری دبیرخانه شورای عالی شهرسازی و معماری، آستان قدس رضوی و سایر دستگاه های ذی ربط تا نیمه اول سال 1396 (2017 میلادی) نسبت به تعیین حریم منظری حرم مطهر رضوی و ابنیه تاریخی وابسته به آن و امکان سنجی ثبت جهانی محدوده حرم مطهر امام رضا (ع) اقدام نماید.
6-    سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مکلف است با همکاری شورا و ستاد موضوع بندهای (2) و (3) این تصویب نامه و سایر دستگاه های مربوط، نسبت به برگزاری نمایشگاه دوره ای حوزه تمدن خراسان بزرگ در دوران اسلامی اقدام نماید.
7-    کلیه مکاتبات در استان خراسان رضوی از زمان لازم الاجرا شدن این تصویب نامه تا پایان سال 1396 (2017 میلادی) با نشان “مشهد 1396 (2017 میلادی)” انجام خواهد شد.
8-    دستگاه های اجرایی ملی و استانداران مکلفند در اجرای برنامه های مرتبط با موضوع مشهد 1396 (2017 میلادی) مشارکت نموده و برنامه های مذکور را در اولویت قرار دهند.
9-    دستگاه های اجرایی مجازند با هماهنگی سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور، نسبت به جابجایی و هزینه تا ده درصد از اعتبارات ردیف های ملی متمرکز در ارتباط با پروژه های مصوب مشهد 1396 (2017) میلادی اقدام نمایند.
10-    سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور ردیف اعتباری متفرقه ویژه مشهد 1396 (2017 میلادی) را در لایحه بودجه سال 1396 کل کشور پیش بینی و پس از تصویب در مجلس شورای اسلامی در اختصاص اعتبار مربوط اقدام نماید.
11-    این تصویب نامه صرفاً تا پایان سال 1396 لازم الاجرا است.

اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس جمهور، این مصوبه را برای اجرا به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی – وزارت راه و شهرسازی – وزارت کشور – وزارت امورخارجه – وزارت اطلاعات – وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات – سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری- سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور ابلاغ کرد.