Loading...
رایانه و اینترنت

چگونه یک پنل پیامک (SMS) انتخاب کنیم؟

برای انتخاب یک شرکت ارائه دهنده سامانه اس ام اس باید به موارد بسیاری دقت کنید، مواردی از جمله هزینه ها، پشتیبانی، کیفیت و … اینها سئوالاتی کلیدی هستند که قبل از خرید باید جوابشان را بدانید:

هزینه ارسال اس ام اس چقدر است؟ هزینۀ ارسال پیامک در زمان انتخاب یک ارائه دهندۀ خدمات پنل SMS عامل مهمی است. ارائه دهندگان خدمات پیام کوتاه از نظر سیستم محاسبه هزینه هر پیامک به دو دسته تقسیم می شوند:
بر اساس اعتبار: کاربر مبلغی بعنوان شارژ پرداخت می کند و با ارسال هر پیام کوتاه مبلغی از شارژ وی کسر می شود. بطور مثال کاربری 12 هزار تومان شارژ پرداخت می کند که به ازای ارسال اس ام اس 12 هزار تومان از شارژ وی کسر می شود.


بر اساس تعداد پیام کوتاه: کاربر تعدادی پیام کوتاه خریداری میکند با ارسال هر SMS یک واحد از اعتبار وی کسر می گردد. فرضا کاربری 1000 پیام کوتاه خریداری می کند که با ارسال هر پیام 1 واحد از تعداد SMS خریداری شده کسر می شود.

بطور کلی هزینه های بلندمدت در سیستم اعتباری ارزانتر از زمانی است که هزینه ها بر اساس تعداد پیام کوتاه محاسبه می شود.

آیا هزینه های جانبی دیگری وجود دارد؟
برخی ارائه دهندگان سامانه اس ام اس ممکن است بخشی از هزینه های مربوط به خدماتشان را پنهان کنند تا سرویس سامانه آنها ارزانتر بنظر برسد. مواردی از قبیل هزینه های تنظیمات، پشتیبانی و غیره. قبل از خرید مطمئن شوید هزینه های جانبی دیگری وجود ندارد.

آیا برای خرید پیامک حداقلی وجود دارد؟
در هنگام خرید پنل SMS چیزی بنام حداقل خرید وجود دارد و شرکتهای مورد نظر از مشتریانشان می خواهند که در هر بار خرید مثلا حداقل 5000 اعتبار یا بیشتر خرید نمایند. بهتر است شرکتی را انتخاب نمائید که دارای حداقل خرید کم و یا فاقد آن باشد.

آیا پیام کوتاه خریداری شده دارای تاریخ انقضاء می باشد؟
در برخی ارائه دهندگان خدمات اس ام اس تبلیعاتی چنانچه اعتبارخریداری شده در یک دورۀ زمانی مشخص (مثلا 3 ماه) مورد استفاده قرار نگیرد باطل می شود. بهتر است خدمات دهنده ای را انتخاب کنید که چنین محدودیت هائی نداشته باشد.

گستردگی پوشش شبکه ارائه دهندۀ خدمات پیام کوتاه چقدر است؟
پوشش شبکه یک عامل مهم برای کاربران است، چون این امکان وجود دارد که ارائه دهندۀ خدمات پیام کوتاه نتواند پیامها را به موبایل مقصد و یا اپراتورهای تلفن همراه تحویل دهد. بررسی کنید که ارائه دهندۀ خدمات قادر به ارسال اس ام اس انبوه به کلیه اپراتورهای مورد نیاز شما باشد.

کیفیت شبکه ارائه دهندۀ خدمات پیام کوتاه چگونه است؟
برخی ارائه دهندگان خدمات برای هر پیام کوتاه مبلغ بسیار پائینی اخذ می کنند، اما کیفیت کارشان ضعیف است و SMS ها ممکن است اصلا به موبایل مقصد نرسد و یا پس از یک تاخیر طولانی برسد. کاربران قبل از خرید باید کیفیت شبکه ارائه دهندۀ خدماتشان را به دقت بررسی نموده و برای امتحان تعدادی پیامک آزمایشی ارسال کنند.

از چه روشهائی می توان SMS ارسال کرد؟
بررسی کنید که آیا ارائه دهندۀ خدمات سامانه اس ام اس برای ارسال و دریافت SMS، از متداول ترین پروتکل ها مانند HTTP (رایج ترین و ساده ترین روش برای استفاده)، XML روی HTTP (وب سرویس) و DLL پشتیبانی می کند یا نه.

آیا برای برنامه نویسان راهنماهای کاملی جهت ارسال و دریافت SMS وجود دارد؟
راهنما و نمونه کد به زبانهای برنامه نویسی مختلف از نظر برنامه نویسان فوق العاده گرانبها هستند چون می توانند در وقت و هزینه شان صرفه جوئی کنند. برخی ارائه دهندگان خدمات کاربران را وادار می کنند تا پیش از دریافت راهنمای ویژه برنامه نویسان و یا کدهای نمونه از وب سایت در جائی ثبت نام کرده یا خریدی انجام دهند که لزومی ندارد.

آیا قابلیت مدیریت و گزارشگیری وجود دارد؟
بیشتر ارائه کنندگان خدمات پیام کوتاه یک سیستم مدیریت اشتراک مبتنی بر اینترنت (تحت وب) فراهم می کنند که عملکردهای عمدۀ آنها، مانند بررسی تعداد پیام کوتاه یا اعتبار باقیمانده و قابلیت خرید آنلاین اعتبار و … کمابیش مشابه هستند. شرکتهای ممتاز سیستم گزارشگیری را ارائه می دهند که یادگیری و استفاده از آن ساده است و کاربران را از طریق یک فرایند نظام مند راهنمائی می کند. این خصوصیات به کاربران کمک می کند تا کارآمدتر بوده و اشتباهات کمتری داشته باشند.

آیا شرکت ارائه کننده خدمات قابلیت دریافت پیامک دارد؟
همۀ شرکتها خدمات پیام رسانی یکطرفه (یعنی توانائی ارسال پیامک) را دارند، اما همه آنها خدمات دوطرفه که به کاربران اجازۀ دریافت SMS را می دهد ارائه نمی کنند، چون این حالت از نظر فنی مشکل تر است. اگر شما نیاز به سیستم پیام رسانی دوطرفه دارید (ارسال و دریافت پیام کوتاه) مطمئن شوید که شرکت مورد نظر شما این قابلیت را دارد.

خدمات پشتیبانی چقدر معتبر است؟
یک ارائه کننده خوب خدمات پیام کوتاه باید یک گروه پشتیبانی داشته باشد که درک کاملی از سیستم خود داشته باشد. اعضای گروه باید قادر باشند انواع سئوالات و اشکالات را پاسخ داده و حل نمایند. کیفیت خدمات پشتیبانی انعکاس دهندۀ کیفیت سایر خدمات شرکت است، و خریداران می بایست قبل از خرید هم پشتیبانی تلفنی و هم ایمیل را کنترل نمایند.

2 comments
  1. مشاوره برندینگ

    جالب بود. اما انقدر اس.ام.اس. دریافت میشود که دیگر مردم خسته شده اند و دریافت آن را دی اکتیو می نمایند. باید ساماندهی شود. چهره اش خراب شده است.

  2. Silver Price

    خدمات پیامك در بین مردم جهان و همچنین هم‌میهنان عزیز ایرانی از محبوبیت زیادی برخوردار است. یكی از دلایل فراگیر شدن پیام كوتاه در بین مردم پایین بودن هزینه‌های ارسال و خدمات آن است. در حال حاضر 74 درصد از کاربران ایرانی تلفن همراه از خدمات پیام کوتاه استفاده می‌کنند و روز به روز بر تعداد كاربران افزوده خواهد شد.

Comments are closed.