Loading...
عجایب جهانگردشگری

معرفی 10 آرامگاه باستانی چين

ساخت مکانی یادبود همچون آرامگاه های در فرهنگ پیشینیان امری رایج بوده و تمام بزرگان، صاحب منصبان و حاکمان برای به یادگار گذاشتن اسم و نامی از خود در نزد آیندگان، اقدام به ساخت چنین امکانی می کردند. در این میان آرامگاه ها یا بقعه های به جای مانده از سلسله های متعدد پادشاه های یک کشور علاوه بر آنکه سندی بر تاریخ طولانی و پر پیچ و خم آن ملت است، نشانی از دور اندیشی حاکمان آن کشور نیز می باشد.

آرامگاه امپراتور زرد
آرامگاه امپراتور زرد مقبره ای متعلق به امپراتور هوانگدی است که به عنوان یکی از امپراتورهای افسانه ای چین شهرت دارد. امپراتور زرد که به نام ژوان یوان مشهور بود، سرسلسله یکی از خاندان های سلطنتی چین در دوران باستان محسوب شده و به عنوان جد ملت چین از احترام بالایی برخوردار بود. این آرامگاه توسط امپراتور وودی از سلسله هان به عنوان یک محرب مقدس ساخته شد.

آرامگاه کیانلینگ
آرامگاه کیانلینگ در سلسله تانگ و در سال 684 میلادی بنا شد. این بنا یکی از مجموعه مقبره های سلسله تانگ است که در شهر کیان در استان شانکی قرار دارد. بنای ابتدایی این آرامگاه در سال 684 میلادی ساخته شد اما اضافه شدن بخش های جدید به آن تا سال 706 میلادی به طول انجامید. این آرامگاه تنها متعلق به کیانلینگ نبوده و دیگر اعضای خانواده سلطنتی همچون امپراتور گائوژئونگ از سلسله تانگ و همسر وی به نام وو زیتان، که تنها ملکه حاکم چین به شمار می رفته نیز در این آرامگاه مدفون شده اند.

آرامگاه اولین امپراتور سلسله کین
آرامگاه اولین امپراتور سلسله کین را مقبره امپراتور کین شی هوانگ تشکیل داده است. این آرامگاه در پنج کیلومتری شرق شهر لینتونگ در استان شانکسی قرار دارد. براساس اسناد و نوشته های مورخان بزرگ، وی پس از رسیدن به مقام پادشاهی در سال 246 پیش از میلاد اقدام به ساخت این آرامگاه کرد. امپراتور کین، فردی است که در سال 221 پیش از میلاد، 25 سال پس از به قدرت رسیدن موفق به متحد کردن شش ایالت شمال شرقی چین شده و سلسله کین را پایه ریزی کرد. کار ساخت این آرامگاه 36 سال طول کشید و بیش از 7000 هزار کارگر که همه آنها از بردگان تشکیل شده بودند در ساخت آن شرکت داشتند.

مقبره های مینگ
مقبره های مینگ در دامنه جنوبی کوهستان تیانشو در 50 کیلومتری شمال غرب پکن قرار دارند. این مکان توسط سومین امپراتور سلسله مینگ به نام یونگل که پایتخت را از شهر نانجینگ به پکن منتقل ساخت، انتخاب شد. گفتنی است امپراتور یونگل پس از ساخت کاخ امپراتوری یا شهر ممنوعه در سال 1420، مقبره خود را انتخاب و اقدام به بنا کردن آرامگاه مخصوص خود کرد.

آرامگاه چنگیز خان
آرامگاه چنگیز خان در شهر اردوس در منطقه خودمختار مغولستان داخلی بنا شده است. دولت چین در فاصله سال های 1954 تا 1956 اقدام به ساخت آن کرده و از اینرو نمی توان آنرا در فهرست آرامگاه های باستانی چین قرار داد. براساس سنت دیرینه مغول ها این آراگاه مقبره واقعی چنگیز خان نیست زیرا محل تدفین وی همچنان سری باقی مانده است. این آرامگاه تنها مقبره ای خالی بودن جسد است که به جز سربند چنگیز خان و یک سری لوازم دکوری چیز دیگری در آن یافت نمی شود.

آرامگاه هانیانگ
آرامگاه هانیانگ در دهکده ای به نام ژانجیاوان و در 20 کیلومتری شمال شهر ژیان قرار دارد. این آرامگاه که در منطقه ای به مساحت 20 کیلومتر مربع ساخته شده شامل مقبره های امپراتور جینگدی و همسر وی، حفره های تدفین شمالی و جنوبی، قبرستان، محل قربانگاه و گورستان مجرمان است. سال ساخت این آرامگاه را 153 پیش از میلاد اعلام کرده اند. گفتنی است در سال 2006 در این منطقه نمایشگاهی به نام حفره های بیرونی افتتاح شد که به عنوان اولین موزه زیرزمینی چین معرفی شد.

آرامگاه شرقی سلسله کینگ
آرامگاه شرقی سلسله کینگ در قله کوهستان چانگروی در شهر زونهوا استان هبی قرار دارد. این آرامگاه شامل 15 مقبره سلطنتی است و در حدود 2500 کیلومتر مربع نیز مساحت دارد. از مهم ترین بناهای ساخته شده در آرامگاه شرقی سلسله کینگ، آرامگاه دینگدونگ و بانو دواجر، دو شخصیت معروف این سلسله می باشد. گفتنی است این آرامگاه در مدت شش سال ساخته و هزینه ای برابر با دو میلیون و 270 هزار سکه نقره در بر داشت.

مقبره های ژیای غربی
مقبره های ژیای غربی در قله کوهستان هلان شهر یینچوان در منطقه خود مختار نینگژیا هوی قرار دارند. این مقبره ها منطقه ای به مساحت 40 متر مربع را پوشش داده و از هشت مقبره سلطنتی و 70 مقبره اقماری تشکیل شده اند. هر محوطه از مقبره ها دارای گروه معماری کاملی است که فضایی به مساحت 100 هزار متر مربع را پوشش داده است.

آرامگاه مائولینگ
آرامگاه مائولینگ در دهکده مائولینک واقع در شهرک نانوی در 40 کیلومتری شمال شهر ژیان استان شانکسی است. آرامگاه مائولینگ مقبره امپراتور وودی از سلسله هان غربی بوده که در فاصله سال های 156 تا 87 پیش از میلاد بر چین حکمرانی می کرده است. این آرامگاه در سال 155 پیش از میلاد و طی یک دوره 53 ساله ساخته شده است.

آرامگاه کیائولینگ
آرامگاه کیائولینگ در دهکده آنوانگ شهر پوچنگ و در استان شانکسی قرار دارد. این آرامگاه سلطنتی متعلق به امپراتور رویزونگ از سلسله تانگ می باشد. علاوه بر وی، دو ملکه، پسران و دختران شاه نیز در آرامگاه مدفون شده اند. آرامگاه کیائولینگ زمینی به مساحت 852 متر مربع را پوشش داده است.

One comment

Comments are closed.