Loading...
فرهنگ و هنروقایع تاریخی

مخالفت با بازگرداندن تندیس ملکه نفرتیتی به مصر

یک بنیاد آلمانی با پیشنهاد بازگرداندن تندیس سه هزار و 400 ساله ملکه نفرتیتی به مصر موافقت نکرد. این تندیس سالانه یک میلیون نفر را برای بازدید به موزه برلین می‌کشاند. شورای عالی آثار باستانی مصر تقاضای استرداد تندیس را برای بنیاد میراث فرهنگی آلمان فرستاده بود. این بنیاد ناظر بر فعالیت موزه «Neues» در پایتخت آلمان است که تندیس در آن نگهداری می‌شود.

پروفسور هرمان پارزینگر، رئیس این بنیاد گفت: «تصمیم بنیاد در مورد برگرداندن مجسمه نفرتیتی تغییری نکرده است. او سفیر مصر در برلین است و خواهد بود.» زاهی حواس، رئیس شورای عالی باستان‌شناسی مصر مسئول فرستادن این نامه بوده است. نامه‌ای که بنیاد آلمانی به دلیل نبودن امضای احمد نظیف، نخست وزیر مصر پای آن، نامه را رسمی ندانسته است.

لودویگ بورشارت، باستان‌شناس آلمانی سال 1912 در حفاری در 275 کیلومتری غرب قاهره این مجسمه که شهرتش را مدیون چشمان بادامی شکل و گردن شبیه گردن قو این ملکه است کشف کرد. بورشارت سال 1913 تندیس را به آلمان فرستاد.
حواس که سال 2009 نیز نامه‌ای مشابه به آلمان فرستاده بود در گذشته ادعا کرده بود مدارکی که موزه ارائه می‌دهد اثبات می‌کند بورشارت این تندیس را با عنوان کشفی بی‌اهمیت به برلین فرستاده است. موزه هم مدعی است این تندیس به شکل قانونی به دست آنها رسیده و مصر هیچ ادعای قانونی نمی‌تواند بکند. از سویی دیگر حواس در ایمیلی اظهار کرده درخواست آنها پس از موافقت نخست وزیر و وزیر فرهنگ مصر به برلین ارسال شده است. در سال‌های اخیر حواس برای بازپس گرفتن چندین اثر باستانی دوران فرعون اقدام کرده است، «سنگ رزتا» یکی دیگر از این آثار است که در موزه بریتانیا نگهداری می‌شود.

نفرتیتی همسر فرعون مصری آخناتون بود. او و همسرش به خاطر یکتاپرستی در تاریخ فراعنه شهرت دارند. نفرتیتی همچنین در تاریخ مصر به خاطر زیبائی‌اش شناخته شده ‌است. تندیس نفرتیتی، معروف‌ترین تندیس مربوط به مصر باستان است. مارس سال 2009 با سی‌تی‌اسکن این تندیس مشخص شد که یک مجسمه دیگر در داخل آن قرار دارد که چهره نفرتیتی را به گونه‌ای متفاوت، با جزئیات بیشتر و با زیبایی کمتری تجسم کرده ‌است.