Loading...
خواندنی هاعجایب جهانوقایع تاریخی

پدیده ناشناخته حلقه های کشتزار

در شب دوازدهم آگوست سال 1972 میلادی، «برایس باند» و «آرتور شاتل وود» در ناحیه وارمینستر از منطقه ویلتشایر در جنوب انگلستان، متوجه صداهایی شدند که از مزرعه گندم می آمد. آنان در نور درخشان مهتاب مشاهده کردند که با فشرده شدن ساقه های گندم و خوابیدن آن ها بر روی زمین در جهت عقربه های ساعت، طرحی شگفت انگیز بر گستره کشتزار پدید آمد. به این ترتیب، آن دو با ناباوری ناظر وقوع رویدادی بودند که «حلقه های کشتزار» نامیده می شود.

تشکیلات موسوم به حلقه های کشتزار اغلب در مزارع غلات پدید می آیند و طی فرایندی که به پیدایش آن ها می انجامد، گیاهان به نحوی اسرار آمیز بر روی زمین می خوابند. بدین صورت الگوهایی پدید می آیند که به یکباره و بی آنکه در روشنایی روز پیش از آن، کسی آن ها را دیده باشد، توجه مردم را به خود جلب می کنند.
گرچه عمدتا این تصور وجود دارد که مشاهده این طرح های شگفت انگیز از قرن بیستم میلادی آغاز شده است، ولی مدارک موجود نشان می دهند که بشر از گذشته های دور و پیش از اختراع دوربین عکاسی با این پدیده آشنا بوده است. به عقیده برخی از پژوهشگران، پاره ای از حجاری ها و دیوار نگاره های غارها نظیر طرح های مارپیچی منطقه نیوگراج در ایرلند، نمونه هایی از حلقه های کشتزار را که انسان عصر حجر شاهد آن بوده است، نشان می دهند. در میان نقوش باستانی مصر نیز تصاویری یافت شده اند که به اعتقاد عده ای از محققان ممکن است مدارکی دال بر تایید نظریه دخالت برون زمینیان در پیدایش چنین طرح هایی باشند.

مشهورترین تصویر قدیمی مستندی که وقوع پدیده حلقه های کشتزار را نشان می دهد، یک گراور یا حکاکی چوبی متعلق به سال 1678 میلادی در انگلستان است. در این اثر، موجودی شیطانی به تصویر درامده است که با داسی بلند مشغول دروی مزرعه غلات در قالب الگویی عجیب و خاص است. به دنبال این طرح متنی با عنوان «اخبار عجیب هارتفورد شایر» آمده است که در آن از کشاورزی خسیس سخن می رود. ظاهرا کشاورز مذکور از پرداخت مبلغ عادلانه مرسوم که باید به عنوان حق الزحمه دروی محصول جو به کارگر دروگر می پرداخته، سر باز زده و سوگند خورده است که ترجیح می دهد تا کار خود را به شیطان واگذار کند. صبح روز بعد وقتی که کشاورز خسیس از خواب بیدار می شود، در کمال شگفتی مشاهده می کند که کسی در طول شب مزرعه او را درو کرده است. این کار با روشی عجیب و با دقتی شگفت انگیز در قالب نقوشی به صورت حلقه های گرد، چنان انجام گرفته بود که کاملا مشهود بود کار هیچ انسانی نمی توانسته باشد. پایان ماجرا چنین است که کشاورز مذکور بر اثر ترس و حیرت نتوانست برای جمع آوری محصول پا به مزرعه خود بگذارد.

علی رغم این گونه مدارک، شواهد موجود نشان می دهند که وقوع این پدیده از اوایل قرن بیستم به بعد سال به سال افزایش یافته است. به نحوی که در دهه 1960 به رویدادی آشنا تبدیل شده و از دهه 1970 به بعد توجه اذهان عمومی را به خود معطوف کرده است. از سال 1972 به بعد (یعنی سال مشاهده عینی صحنه وقوع توسط باند و شاتل وود) تاکنون، در حدود 10هزار گزارش از پیدایش مستند حلقه های کشتزار با اشکال گوناگون، در نقاط مختلف جهان ارائه شده است. قطر برخی از این حلقه ها به یک کیلومتر می رسد و برخی دیگر از آن ها مساحتی بالغ بر 19 هزار متر مربع را می پوشانند. افراد بسیاری هستند که این پدیده شگفت انگیز را از وقایع بومی جزایر بریتانیا می دانند. با اینکه وقوع پدیده مذکور در بریتانیا بیش از سایر مناطق جهان بوده است، ولی نمونه های فراوان و متعدد دیگری از نقاط گوناگون نظیر ایالات متحده، روسیه، ژاپن و حتی ترکیه گزارش شده اند.

در تاریخ ثبت موارد حلقه های کشتزار، دهه 1990 میلادی را دوره اوج ظهور آن ها می دانند. به گونه ای که تنها در سال 1999، دست کم 190 مورد از آن ها کشف و ثبت شده اند.
نکته جالب و شگفت انگیز دیگری که در این باره وجود دارد، مسئله تحول و تکامل تدریجی طرح ها و نقوش است. به موازات افزایش موارد وقوع حلقه های مزارع از اوایل قرن بیستم به این سو، طرح ها و الگوهای پیدایش آن ها از حلقه های ساده دایره ای شکل به حلقه های توام با خطوط مستقیم و سپس دایره های پیچیده تر و خطوط مستقیم بیشتر، تحول یافته است. امروزه شاهد پدیدار شدن نگاره های هندسی بغرنجی هستیم که از روابط پیچیده بسیاری پیروی می کنند و جالب آنکه در برخی موارد، این نگاره ها نمایانگر نقوش و طرح های مقدس اقوام و ملل مختلفی از سراسر جهان هستند.